Češi přišli na způsob, jak létat v bussiness třídě, aniž by si museli připlácet. Letecké společnosti na to raději neupozorňují

Zkušenosti mnoha cestujících ukazují, že komfort a služby z bussiness třídy se dají získat za poměrně rozumnou částku. Hlavně tehdy, když projevíte trošku vynalézavosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Letecké třídy jsou rozdělené na základě celkového komfortu a poskytovaných služeb. Ne všichni jsou si ovšem vědomi, co tyto rozdíly vlastně obnáší. Stejně tak není příliš známo, že lepší servis se s trochou vynalézavosti dá získat za poměrně rozumné částky. Společnosti tyto postupy samozřejmě nijak nehlásí, protože by byly samy proti sobě. Člověk je ovšem tvor tvořivý a mnoho cestujících už si ověřilo, že existují způsoby, jak se dostat do vyšší třídy.

Věrnost projevená letecké společnosti

Létáte-li s některými aerolinkami pravidelně, máte nejspíš možnost dostat se do obchodní třídy za lepších podmínek než sporadický klient. Letecké společnosti dovolují například výměnu nalétaných kilometrů za cenu letenky. Případně můžete jednou za čas dostat při rezervaci nabídku na bezplatný upgrade.

Levnější při změně, nikoli nákupu

Stejně tak se dá ušetřit v situaci, kdy si při nákupu cesty zvolíte nejdříve ekonomickou třídu a pak provedete změnu. Systém vám obvykle nabídne upgrade na vyšší třídu, který vás vyjde levněji než přímé zakoupení od začátku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další efekt nadměrné rezervace

Cestující v bussiness třídě jsou většinou poslední na odbavení. Letecké společnosti totiž pravidelně prodají více letenek, než je míst v letadle. Počítají přitom s okolností, že se nedostaví všichni cestující. Říká se tomu overbooking a dovoluje získat tento komfort za lepších podmínek. Akceptujete-li pozdější odbavení, máte cestu otevřenou.

Rozdíly cestovních tříd

Přes základní rozdělení leteckých tříd je jasné, že lze najít odlišnosti i podle konkrétního poskytovatele. Dost dobře nelze ani stanovit cenové hladiny, které se mohou někdy i drasticky lišit.

Ekonomická třída

Dost možná nejznámější model cestování, protože v této sekci letěl asi každý, kdo kdy nastoupil do komerčního letu. Naprostý základ letecké přepravy představující v zásadě sedačku z bodu A do bodu B. Dálkové linky vám mohou ještě nabídnout občerstvení zdarma, které sestává z teplého pokrmu, dezertu a salátu.

Prémiová ekonomická třída

Není nabízena vždy, jde o samostatnou kabinu s citelně větším prostorem pro nohy. Logicky se to projevuje na ceně letenky. Pokud půjdete k odbavení jako poslední, zkuste se zeptat na upgrade – můžete ho získat i bezplatně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obchodní třída neboli bussiness class

Pokud jste absolvovali cestu v širokém trupu na dálkovém letu, asi jste nastupovali i vystupovali vstupem pro obchodní třídu. Zde se bavíme už o zcela odlišném pohodlí po celou cestu. Zahrnuje prioritní odbavení, prostorná sedadla i alkohol během letu. Nemluvě o prioritě odbavení, výstupu a nástupu. Hlavním bonusem je ovšem to, že i po dlouhém letu vyjdete ven nádherně odpočatí a zcela čerství.

První třída čili first class

Luxus v oblacích se soukromím a službami na míru. Z důvodu náročnosti na provedení ji nabízí jen některé aerolinky a jde o vrchol možností veškerých letadel. Catering sestává z čerstvých jídel uvařených podle menu, v nabídce jsou i masáže zdarma. Nechybí ani sprcha, která se objevuje i v některých bussiness saloncích. Podávání jídla si také určujete sami, stejně tak vás posádka může vzbudit na čas, nechybí ani nejvybranější nápoje.

Kterou třídou obvykle létáte vy?

Zdroj: SkyScanner
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články