Česko i Slovensko dostane tanky Leopard 2A4. Jde sice o zastaralejší konstrukci, ale stále je lepší než sovětské stroje

Během studené války by západní státy musely čelit výrazné početní převaze tanků zemí Varšavské smlouvy. Rozhodly se proto vsadit na moderní a odolné konstrukce.

i Zdroj fotografie: Friedrich Böhringer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V souvislosti s válkou na Ukrajině se v mnoha zemích mluví o nutnosti posílit a modernizovat svá tanková vojska. V případě Česka a zřejmě i Slovenska se zdá, že půjde o německé stroje typu Leopard 2. Nejspíše proto, že po dohodách s německou vládou získají obě země zdarma německé tanky Leopard 2. Nepůjde o nejmodernější verze, ty si budou muset koupit, pokud je chtějí. Ale o nejpočetnější verzi tohoto tanku označovanou Leopard 2A4.

Leopard 2 měl sovětské tanky překonat

Německé tanky Leopard 2 konstrukčně pocházejí ze 70. let, do výzbroje byly zavedeny v roce 1979. Jsou tedy podobně staré jako tanky sovětské konstrukce T-72, které mají obě země ve výzbroji. Nutno dodat, že jsou v mnoha parametrech mnohem lepší než stroje sovětské. Byly konstruované tak, aby čelně odolaly protitankové munici vystřelované z tankových děl ráže 125 milimetrů, která používají sovětské, respektive ruské tanky, na vzdálenost 1,5 kilometru. Čelní pancíř má odolnost větší než 600 milimetrů RHAe.

Leopardů 2 je několik verzí, ale existují dvě hlavní linie. První jsou starší typy až po verzi A4, druhá pak začíná od verze A5. Liší se od sebe viditelně díky úpravám, které se na tancích udělaly. Nejvíce patrnou změnou je tvar věže. Zatímco do verze A4 je její předek téměř plochý, od verze A5 šípovitý a samozřejmě více odolný. Do verze A5 bylo v tanku používáno dělo ráže 120 milimetrů o délce hlavně 44 ráží. Do novějších tanků bylo namontováno delší a výkonnější dělo o délce 55 ráží.

Dělo u verze A4 je vlastně stejnou zbraní, která je používána na amerických strojích Abrams. Je plně stabilizované. Zaměřovač má integrovaný laserový dálkoměr a je schopen termálně zaměřovat cíle i v noci. Pro dělo byla vyvinuta celá škála munice včetně granátů, které by si měly poradit s pancířem sovětských tanků té doby. Navíc má tank dva kulomety. Jeden je koaxiální, druhý protiletadlový. Tanky používané v Německu mají kulomety MG 3, třeba v Holandsku FN MAG.

Monstrum o hmotnosti 55 tun

Verze A4 se vyráběla v letech 1985 až 1992 a v jednotlivých zemích se stroje mohou lišit různými vylepšeními. Tank je 9,67 metru dlouhý a 3,7 metru široký. Váží 55 tun. Posádku tvoří čtyři vojáci. Jeho dvanáctiválcový vznětový motor mu umožňuje dosahovat rychlosti až 68 kilometrů v hodině. Dokáže dojet do vzdálenosti až 340 kilometrů. Se šnorchlem je schopen překonat až 4 metry hluboké vodní toky, bez něho 1,2 metru. Zdolá třímetrový příkop.

iZdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY

Německo Česku a Slovensku dává po 15 tancích zdarma především jako náhradu za zbraně, které země poslaly Ukrajině. Česká republika jí dodala ze skladů tanky T-72, Slovensko avizovalo, že své tanky nedodá, ale slibuje bojová vozidla BVP-1. Navíc poslalo na Ukrajinu třeba protiletadlový systém S-300 a houfnice Zuzana 2. Česká republika chce tanky použít k výcviku a přeškolení tankistů a pořídit si kolem 50 strojů Leopard 2A7+, což je dnes nejmodernější typ tohoto legendárního německého tanku.

Jak velký je rozdíl mezi Leopardem 2A4 a sovětskými T-72?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články