Elektrická revoluce: Vědci přenesli energii vzduchem na vzdálenost 30 metrů –⁠ bezprecedentní průlom, o kterém lidstvo dříve mohlo jen snít

Mobilní elektronika hraje v životě lidí stále větší roli. I přes pokroky ve výdrži baterií je jedním z největších problémů nutnost ji pravidelně dobíjet.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podle vědců možná není daleko okamžik, kdy vejdete do obchodu, na úřad nebo do letištní haly a začne se vám dobíjet váš mobilní telefon či jiné přenosné elektronické zařízení. Nebo k různým přístrojům nebudou vést kabely, protože budou napájeny vzduchem. Tedy spíše laserovou technologií. Na trend ukazuje průlom jihokorejských vědců, kteří takto přenášejí energii na desítky metrů.

Vědci elektřinu přenesli na 30 metrů

Podle zveřejněných údajů se vědcům z univerzity Sejong v Jižní Koreji povedl zásadní průlom. V laboratorních podmínkách dokázali přenést světelný výkon 400 mW na vzdálenost 30 metrů. Využívají k tomu infračervené světlo na bázi laseru. Jsou zatím na začátku a přiznávají, že technologii bude nutné ještě zdokonalit, než bude využitelná pro přenos elektřiny v praxi. Ale pokud uspějí, mohla by přinést doslova revoluci.

Mohla by sloužit k nabíjení mobilních zařízení, ale například i různých senzorů a dalších zařízení. Lidé by se tak mohli zbavit únavného nošení nabíječek s kabelem nebo by odpadla nutnost k různým čidlům vést dráty, případně v nich pravidelně měnit baterie. Samozřejmě bezdrátové nabíjení třeba mobilních telefonů existuje i dnes, ale vyžaduje speciální zařízení a navíc se přístroj nemůže hýbat.

Vysílač a přijímač na sebe musí vidět

Vědecký tým používá metodu, která se nazývá distribuované laserové nabíjení. Jediné, co vyžaduje, aby zařízení vysílající energii a přijímající energii byla v přímé viditelnosti. V okamžiku, kdy se tato viditelnost přeruší, se bezpečně přeruší nabíjení, ale může se kdykoli zase obnovit. Mezi vysílačem a přijímačem se v případě přímé viditelnosti vytvoří laserová dutina, kterou se přenese energie ve formě světla. Vysílač má být schopen vysílat v rozsahu 360 stupňů. Proto by dle všeho bylo jedno, v jakém směru by se přijímač nacházel.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vysílač byl vyroben z optického zdroje vláknového zesilovače s erbiem a přijímací jednotka obsahuje retroreflektor a fotovoltaický článek, který převádí optický signál na elektrickou energii. A také diodu, která signalizuje nabíjení. Velikost přijímače je jen centimetr čtvereční. Není proto problém ho umístit na nějaké zařízení. Vědci samozřejmě dodávají, že jsou na začátku. Budou se soustředit i na to, aby bylo možné přenášet mnohem více energie na velký počet zařízení.

Lidé se nemusí obávat, že by tato technologie na ně měla nějaký vliv. Využívá světla, které nijak neovlivňuje lidský organizmus a nemá například schopnost poškodit lidský zrak. Navíc v případě, že se mezi vysílač a přijímač dostane lidské tělo, jde o překážku a přenos energie se tedy okamžitě ukončí. Kdy přesně bude tato technologie prakticky využitelná, ještě není jasné. Ale minimálně jde o velmi slibný směr.

Jaké výhody by přinesl přenos energie bez pomoci drátů?

Zdroj: ScienceDaily
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články