Konec telefonů v Česku? Mladí by to nesnesli, starší by ztratili kontakt s rodinou

Konec telefonů v Česku? Mladí by byli na prášky, starší by ztratili kontakt s rodinou. Možná se to brzy stane realitou. Uvítali byste takovou změnu?

exekuce i Zdroj fotografie: Bernat Agullo from Tokyo, Japan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mobilní telefon se stal pevnou součástí našich každodenních životů. Často je to první věc, kterou ráno po probuzení bereme do ruky. Při vypínání budíku tak rychle zkontrolujeme aktuální zprávy, abychom byli hned ze startu v obraze. Spoustu z nás doprovází telefon také na záchod a u snídaně řešíme první emaily. Při práci se bez telefonu obejde jen málokdo a o přestávkách scrollujeme nejnovější příspěvky na sociálních sítích. Na mobilním telefonu se dnes dá vyřešit velká spousta věcí a v mnoha ohledech náš život zjednodušuje. Nelze však opomíjet negativní vliv, který tyto malé krabičky mají na naše životy. Není tedy divu, že starší generace by možná i uvítaly konec telefonů.

Preventivní konec telefonů

Dnes už všichni dobře víme, že se dá na mobilním telefonu vybudovat závislost. Takovou závislostí trpí čím dál více lidí, především z mladší generace. Dnešní děti a mládež si neumí život bez mobilního telefonu vůbec představit, zatímco starší generace si je ještě schopná vůči této technologické vymoženosti udržet poměrně zdravý vztah, příslušníci mladší generace jsou na nich většinou bytostně závislí.

Od rána až do večera se téměř výhradně pohybují v online prostoru a ztrácejí schopnost komunikovat s reálným světem. Příslušníci starší generace by možná konec telefonů i uvítali, ale mladší generace by bez neustálého připojení k internetu byla ztracená. Ne nadarmo se mobilní telefony označují za cigarety 21. století, jak uvádí web udalosti247.cz.

konec telefonů
iZdroj fotografie: Nben54 / Creative Commons / CC BY-SA
Konec telefonů by pro mladou generaci představoval velký šok.

Dobrý sluha, špatný pán

Konec telefonů by však znamenal šok i pro starší generaci, která si na výhody této malé krabičky taky velmi rychle zvykla. Nelze popírat, že do našich životů přináší spoustu pozitiv, jako je například jednoduchý přístup k navigaci, díky které se neztratí ani jedinci bez orientačního smyslu. Značně usnadňují komunikaci s rodinou a přáteli, které mnohdy dělí velká vzdálenost. Prospěšný je také neustálý přístup k informacím všeho druhu, takže máte vždy po ruce svůj oblíbený recept a víte, jaké ingredience nesmíte zapomenout koupit.

Implantát, který by mohl léčit deprese a závislosti. Elon Musk cílí na technologický průlom ve zdravotnictví

Zároveň však přináší spoustu negativ. Prokrastinace scrollováním na sociálních sítích je nebezpečně běžný nešvar, který nás připravuje o velké množství času, který bychom mohli jinak věnovat relaxaci nebo nějaké produktivní činnosti. Neustálá přístupnost se navíc negativně odráží na našem duševním zdraví a přispívá k rozvoji úzkostí či depresí. Tyto stavy jsou zvláště nebezpečné pro děti a mladistvé, kteří si od online světa neumí udržet zdravý odstup. Konec telefonů by tak nejspíš nesli nelibě, ale rozhodně by prospěl jejich duševnímu zdraví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články