Máte počítač? Již brzy budete muset zaplatit poplatek 5 000 Kč, výjimky nebudou

Brzy nastane konec podpory pro operační systém Windows 10. Všichni uživatelé by tak měli co nejdříve přejít na novější verzi Windows 11. Jinak hrozí vysoké poplatky.

konec podpory i Zdroj fotografie: PolarisLakewell / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost Microsoft oznámila konec podpory pro operační systém Windows 10. Ten začne platit od 14. října 2025. Do té doby by měli všichni uživatelé přejít na nejnovější verzi oblíbeného operačního systému. Pokud byste si chtěli operační systém Windows 10 zachovat, připravte se na velké poplatky za bezpečnostní aktualizace.

Konec podpory pro Windows 10

Windows 10 je stále nejrozšířenějším operačním systémem, přestože novější verze Windows 11 už je několik let k dispozici. Přechod na novou verzi je pro všechny uživatele bezplatný a společnost Microsoft své uživatele vyzývá, aby tuto možnost využili dřív, než nastane konec podpory Windows 10. Některé starší počítače však mohou mít s provozem operačního systému Windows 11 problém. Jeho hardwarové nároky jsou mírně větší, než tomu bylo u Windows 10. Pro tyto případy přichází Microsoft s možností prodloužené podpory, za kterou ale musí každý uživatel zaplatit.

aktualizaci
iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC BY-SA

Bezpečnostní aktualizace

Konec podpory tak nemusí nutně znamenat, že nemůžete Windows 10 dále používat. Nebudete však dostávat bezpečnostní aktualizace systému, které reagují na nejnovější kybernetické útoky a nebudete mít k dispozici ani technickou podporu. Díky tomu se váš počítač brzy stane snadným terčem pro různé hackery, kterých je v online prostoru čím dál víc.

Společnost i odborníci proto doporučují, abyste přešli na novější verzi systému. Další možností je pak takzvaná prodloužená podpora, za kterou by však musel každý uživatel platitProgram ESU (Extended Secury Updates) by tak za každý počítač s operačním systémem Windows 10 stál zhruba 5 tisíc korun.

Prodloužení podpory

Všechny dostupné informace o budoucnosti operačního systému Windows 10 se odvíjejí od předchozí zkušenosti se systémem Windows 7. Tento operační systém podobným způsobem přežil svůj konec podpory o další tři roky. Balíčky bezpečnostních aktualizací se v té době pohybovaly od 600 až po 5 tisíc korun. Tyto ceny navíc platily pouze v prvním roce a s každým dalším rokem prodloužené podpory se cena navyšovala.

Máte Windows? Lidé s tímto operačním systémem mají smůlu, oblíbenou aplikaci na něm už nerozjedete. Týká se to více než 100 tisíců Čechů

Zatím to vypadá, že Windows 10 čeká podobný osud. Jestli se bezpečnostní aktualizace budou nabízet za stejné ceny, však zatím není potvrzeno. Vzhledem ke zdražování posledních let však můžeme počítat s mnohem vyššími poplatky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články