Máte Windows? Lidé s tímto operačním systémem mají smůlu, oblíbenou aplikaci na něm už nerozjedete. Týká se to více než 100 tisíců Čechů

Používáte na počítači tuto oblíbenou aplikaci? Pokud máte operační systém Windows, je dost pravděpodobné, že ji už nikdy nezapnete.

i Zdroj fotografie: Dominik Matus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost Valve nedávno oznámila, že končí podporu své aplikace Steam pro počítače s operačními systémy Windows 7, 8 a 8.1. Tohoto opatření se týká všech zařízení a vstoupilo v platnost od 1. ledna 2024. Pro uživatele s dotčenými operačními systémy to znamená, že mohou stále přistupovat do obchodu přes prohlížeč, ale aktualizace a technická podpora pro Steam klienta na těchto platformách již nebudou poskytovány.

Konec bezpečnostních opatření

Ukončení podpory nebylo omezeno pouze na Steam, ale také prohlížeč Google Chrome ukončil podporu pro tyto verze Windows. Jak Steam, tak i Chrome nyní neposkytují žádné aktualizace, včetně bezpečnostních opatření. Valve zdůraznilo, že nebude poskytovat technickou podporu pro problémy související se starými operačními systémy, a není zaručeno, že Steam bude nadále plně funkční na nepodporovaných verzích.

Systém bez funkcí

Uživatelé, kteří chtějí udržet spojení s online funkcemi platformy Steam, jsou nuceni provést aktualizaci svého operačního systému. I když si uživatelé neztratí své hry, není jasné, zda budou moci stáhnout nové hry po 1. lednu. Nicméně, online funkce, včetně digitálního obchodu a komunikace mezi hráči, budou pravděpodobně nefunkční.

iZdroj fotografie: Depositephotos
Oblíbenou aplikaci na Windows 7 už nerozjedete

Koho se změny týkají?

Podle statistik Steamu by nemělo ukončení podpory zasáhnout rozsáhlou uživatelskou základnu. Uživatelé na Windows 7 představují pouze 0,74 %, zatímco u Windows 8 a 8.1 dohromady 0,21 %. Největší část hráčů používá Windows 10 64 bit (53,45 %) a následně Windows 11 64 bit (téměř 42 %).

Nutnost aktualizace

Kromě Windows můžete přistupovat k Steamu z macOS X 10.10 a novějších, Linuxu Ubuntu 12.04 a novějších a také z proprietárního SteamOS. Valve doporučuje uživatelům systému Windows 7/8/8.1, aby co nejdříve provedli aktualizaci, zdůrazňujíce, že počítače s těmito operačními systémy jsou náchylné k malwaru a dalším bezpečnostním hrozbám při připojení k internetu.

Máte tento operační systém ve svém zařízení?

Zdroj: Valve
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články