Konec nabíjení: Češi budou moc ušetřit obří peníze, s touto vychytávkou už nebudou nikdy muset nabíjet svůj telefon

Konec nabíjení telefonů? Zní to sice neuvěřitelně, ale něco takového by se brzy mohlo s velkou pravděpodobností stát skutečností.

Nabíječky telefonu i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Může nastat konec nabíjení? Jaderná a atomová energie mají za sebou významné události již od počátku 20. století, s klíčovým průlomem v roce 1942, kdy Enrico Fermi provedl první řízenou jadernou řetězovou reakci jako součást Projektu Manhattan. V průběhu historie byly vynaloženy obrovské úsilí na využití jaderné energie v různých oblastech, včetně experimentů s pohonem letadel, osobních automobilů a dokonce i vesmírných raket. Dnes se však podíváme na nový směr využití jaderné energie – jako pohonu pro mobilní telefony.

Konec nabíjení

V druhé polovině 20. století zaujala jaderná energie svět a vědci měli ambiciózní plány na integrování jaderných reaktorů do různých zařízení, od letadel po osobní automobily. V praxi by to znamenalo zařízení, které by nemuselo spoléhat na běžná paliva a mohlo by fungovat po mnoho let. Tento koncept byl úspěšně aplikován ve vojenských plavidlech a ponorkách, kde se v současné době využívá více než 150 jaderných pohonů. Nicméně v oblasti spotřební elektroniky to bylo vždy komplikovanější a dosud jsme nespatřili žádný praktický příklad. To se však mění s příchodem jaderné energie do mobilních telefonů.

Nová baterie s novou technologií

Společnost Betavolt Technology, původem z Číny, představila nový typ baterie s názvem BV100, který využívá jadernou energii. Tato firma je považována za průkopníka v oblasti miniaturizace jaderných baterií, a BV100 má produkci 100 mikrowattů elektřiny. Pro výrobu této baterie bylo do modulu o velikosti mince integrováno 63 jaderných izotopů. Jaderná baterie má výstupní napětí 3 V a je extrémně kompaktní s rozměry 15 × 15 × 5 mm. Tyto baterie lze propojit do sérií pro získání vyšší energetické kapacity, přičemž hlavní výhodou jaderných baterií je jejich dlouhá životnost.

Na jedno nabití 50 let

Podle údajů od společnosti Betavolt by tato nová baterie mohla udržet mobilní telefon v provozu až 50 let, což je mnohem déle než životnost většiny elektronických zařízení. To by mohlo znamenat revoluci na trhu s nabíječkami. Betavolt rovněž tvrdí, že tyto jaderné baterie jsou bezpečné a mohly by být využity i pro napájení lékařských zařízení, jako jsou kardiostimulátory.

Co říkáte na využití jaderné energii v oblasti telefonů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články