Jihokorejští vědci přišli s novou myšlenkou, která má tendenci zásadně změnit nabíjení telefonů. Nebudou již potřeba kabely ani powerbanky.
Neustálé nabíjení telefonů je dnes problémem, který trápí téměř každého uživatele smartphonu. Výdrž baterie totiž postupem času razantně klesá a vyžaduje tak častější přísun energie z powerbanky nebo zapojeného kabelu. Podle webu Unist by tomu nicméně mohl být brzy konec, neboť vědci z Jižní Koreji přišli se zajímavým alternativním řešením.
Nová metoda nabíjení telefonů
Skutečnost se má tak, že by mobilní telefony mohlo být možné v budoucnu nabíjet přes jejich displej. K tomu má přispět metoda zvaná „bezešvá modulizace“, která umožňuje předchod mezi solárními články a pomáhá integrovat zbývající technologii na zadní stranu zařízení. To vše zcela neviditelně a bez použití žádných dalších komponentů.
„Průhledné solární články (Transparent solar cells – TSC) mají značný potenciál jako nepřetržité generátory energie, což umožňuje jejich použití i v situacích, kdy konvenční zařízení není dostupné. Výzkum zaměřený na modularizaci TSC za účelem regulace celkového napětí a proudu, což je rozhodující krok k praktickému využití, je však stále v počátečním stadiu,“ upozornili vědci dle webu Futurezone s tím, že vše stále zkoumají.
Bude stačit sluneční energie
K dobíjení telefonů by tedy mohla v budoucnu stačit pouze sluneční energie. Stále je však na čem pracovat, protože účinnost solárních článků může být ještě vyšší. Dnes se pohybuje pouze mezi 14,7 a 20 procenty na ploše 16 čtverečních centimetrů. I tak jsou nicméně dostatečně silné na to, aby dokázaly nabít mobilní telefon.
Bohužel však ještě není zcela jasné, kdy by tato metoda mohla být aplikována. Znamenalo by to však to, že by mobilní telefony mohly fungovat nezávisle na externích nabíječkách. Průhledné solární články navíc mohou být užitečné také u většiny budov nebo automobilů.