Policie varuje: Jedno kliknutí na nově šířící se SMS zprávu zapříčiní ztrátu peněz. Průměrná škoda je 300 000 Kč

Pozor na tuto podvodnou SMS zprávu. Jedno kliknutí znamená ztrátu peněz a průměrná škoda činí až 300 tisíc korun. V ohrožení může být každý z vás.

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Českem se šíří nová vlna podvodů. Jedná se o promyšlený a sofistikovaný způsob, který si vyžádal už několik desítek obětí. Podvodníci tentokrát využívají domnělý přeplatek na dani a přes SMS zprávu lákají důvěřivé občany, aby jim předali přístup k jejich bankovním účtům. Průměrná škoda se pohybuje ve výši 300 tisíc korun.

Na tuto SMS zprávu nereagujte

„V telefonickém hovoru se pachatelé vydávají za Ministerstvo financí a Finanční správu. A používají hlasový automat, který vás informuje o přeplatku na dani,“ popisuje web iRozhlas.cz vyjádření policie k novému podvodu. Tato nová vlna podvodů cílí na všechny důvěřivé občany, které vidina vysokého přeplatku na daních zbaví veškeré obezřetnosti. Mezi nejzranitelnější skupinu obyvatel spadají důchodci a mladiství.

Po telefonním hovoru obdrží oběť SMS zprávu s odkazem, který dotyčného přesměruje na inkriminovanou stránku, která zdařile napodobuje Portál občana nebo podobné servery. Pokud na dané stránce vyplníte požadované údaje, kyberzločinci získají všechny citlivé údaje a nezřídka taky přístup k vašemu bankovnímu účtu, ze kterého vám odcizí všechny finanční prostředky.

SMS zprávu
iZdroj fotografie: Nenad Stojkovic / Creative Commons / CC BY-SA
Kliknutí na tuto SMS zprávu váš připraví o všechny úspory.

Skutečně propracovaný podvod

Aby toho nebylo málo, podvodníci se rozhodli spojit dva podvody do jednoho. Jakmile totiž předáte podvodníkům své osobní údaje, zločinec vám tentokrát zavolá osobně a bude se vydávat za pracovníka vaší banky. Během krátké chvilky vám vysvětlí, že byl váš bankovní účet napaden kyberzločinci. Následně vás přesvědčí, abyste své peníze co nejrychleji převedli na jiný zabezpečený účet, což v jejich jazyce znamená účet s kryptoměnou. Skutečnou ironií je, že tento kombinovaný podvod skutečně funguje a průměrná peněžní škoda činí až 300 tisíc korun.

hovor vás připraví o peníze

Dala kamarádovi telefonní číslo, přišla o 180 000 Kč. Dejte si pozor, podvodníci se teď vydávají za vaše známé

Falešný hovor může potkat i vás

Policie před touto novou vlnou podvodů důrazně varuje a připomíná, že Ministerstvo financí ani Finanční správa nepoužívá hlasové automaty k tomu, aby občané byli informováni o přeplatku na daních. Stejně tak vám nepošle SMS zprávu s odkazem. To samé platí i pro telefonáty od údajných bankéřů. Skutečný bankéř vás nikdy podobným způsobem neosloví a rozhodně po vás nebude vyžadovat převedení peněz na neznámý účet. Takové požadavky by ve vás měly probudit jistou obezřetnost a případný hovor byste měli okamžitě ukončit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články