Patříte mezi klienty České pošty? Zákazníci, kterým od nich chodí SMS zprávy, riskují ztrátu všech svých peněz

Klienti České pošty v ohrožení. Kdo si nedá pozor na novou podvodnou SMS zprávu, může přijít o většinu svých úspor. Podvodníci skutečně nelení.

klienti České pošty i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Různí podvodníci se skrývají v podstatě všude na internetu. Žádná služba před nimi není v bezpečí a důvěřiví zákazníci už vůbec ne. Často se podvodníci vydávají například za různé dopravní společnosti. Využívají jména Zásilkovny, DHL, DPD i České pošty. Právě ta nyní čelí nové vlně těchto útoků, které cílí na citlivé údaje všech jejích zákazníků. Na pozoru by se měli mít všichni klienti České pošty.

Klienti České pošty jsou v ohrožení

Všechny tyto „dopravní“ podvody mají stejnou formu a stejný průběh. Podvodníci vám zašlou SMS zprávu nebo email, podle kterého nemůže být váš balíček doručen, protože chybí údaje adresáta, není zaplacený celní poplatek, adresát nebyl zastižen doma a tak podobně. Důvodů si podvodníci dokáží vymyslet nepřeberné množství, a každý z nich působí docela logicky a legitimně.

Pokud klienti České pošty dostanou takovou zprávu zrovna v době, kdy skutečně nějaký balíček očekávají, můžou se velmi lehce nechat zmást. Pokud žádný balíček nečekají, pravděpodobně budou zprávu považovat za omyl a nebudou na ní reagovat. Hackeři ale počítají s tím, že si spousta lidí objednává zboží na internetu a je proto velká šance, že se trefí právě do chvíle, kdy oběť nějaký balíček očekává.

podvodné SMS zprávy
iZdroj fotografie: Česká pošta / Creative Commons / CC BY-SA
Klienti České pošty jsou opět v ohrožení.

Osudové vyplnění osobních údajů

Samotná zpráva od České pošty přitom žádné riziko nepředstavuje. Nebezpečný je odkaz, který tato zpráva obsahuje. Většinou jsou klienti České pošty zněním zprávy vyzváni, aby na daném odkaze doplnili chybějící údaje nebo doplatili nějaký poplatek, jinak jim nemůže být domnělý balíček doručen. Ve skutečnosti však odkaz vede na podvodné stránky a všechny vyplněné informace automaticky získají podvodníci. Ti je mohou následně použít k dalším kyberzločinům nebo se dokonce nabourají do účtu oběti, ze kterého se začnou nenápadně ztrácet peníze.

neplatné bankovky

Psala vám někdy Česká pošta SMS zprávu? Musíte zpozornět, Češi kvůli tomu přišli už o miliony korun

Všechny informace si ověřujte

Na podobné podvody by si měli dávat pozor nejen klienti České pošty, ale i zákazníci jiných dopravních společností. Pokud vám podobná zpráva přijde v době, kdy skutečně očekáváte nějakou zásilku, raději si podobné informace ověřte u pracovníků dané dopravní společnosti, než kliknete na přiložený odkaz. Všímejte si, z jakého telefonního čísla nebo emailu vám zpráva přišla a jaká je URL adresa daného odkazu. Vždycky byste si měli všimnout pár drobností, které vám napoví, že se ve skutečnosti jedná o pokus o podvod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články