Klienti České pošty přicházejí hromadně o peníze. Za vše může obyčejná SMS zpráva o doručeném balíku

Klienti České pošty přicházejí hromadně o peníze. Každý, komu přijde SMS zpráva o doručení balíku, by se měl mít na pozoru. Nikdy neklikejte na přiložený odkaz.

klienti České pošty i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Českem se šíří nová vlna phishingových útoků. Kyberzločinci ke svým podvodům znovu využívají jméno České pošty. Klienti České pošty ve velkém dostávají phishingové SMS zprávy s nebezpečným odkazem, který ukradne jejich osobní i platební údaje. Kdo si nedá pozor, přijde o velké množství peněz.

Klienti České pošty se musí mít na pozoru

V posledních dnech opět narostl výskyt phishingových útoků, které ve velkém dostávají klienti České pošty. Podvodníci jejím jménem rozesílají důvěřivým obětem podvodné SMS zprávy. Zprávy většinou oběť upozorní, že zásilku nelze doručit, protože chybí údaje adresáta nebo je potřeba doplatit celní poplatek. Ve skutečnosti se z vás podvodníci snaží vylákat osobní i platební informace, díky kterým vás následně připraví o peníze.

Prvním vykřičníkem, že tady něco nehraje, by mělo být samotné číslo, ze kterého vám zpráva přijde. Podvodníci je často rozesílají z různých zahraničních čísel. Pokud má tedy předvolba telefonního čísla jiný tvar než +420, měli byste zbystřit. U toho by však vaše obezřetnost neměla v žádném případě skončit, protože byly zaznamenány i útoky, které byly poslány z tuzemských čísel. Rozhodně si proto všímejte i dalších podezřelých znaků, jako jsou jazykové nedostatky a špatná gramatika.

podvodné SMS zprávy
iZdroj fotografie: Česká pošta / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci ke svým útokům opět využívají jméno České pošty.

Na odkazy ve zprávách neklikejte

Na tento druh podvodu se nejčastěji nachytají lidé, kteří skutečně nějaký balíček očekávají. Sezóna phishingový zpráv se proto často kryje s obdobím velkých svátků nebo významných událostí, během kterých je větší šance, že klienti České pošty budou její služby hojně využívat. Vždy si tedy každou takovou zprávu řádně zkontrolujte, než kliknete na přiložený odkaz. Pokud si nejste jistí, můžete si přijatou zprávu zkontrolovat přímo na stránkách České pošty, kde naleznete příklady zaznamenaných phishingových útoků.

neplatné bankovky

Psala vám někdy Česká pošta SMS zprávu? Musíte zpozornět, Češi kvůli tomu přišli už o miliony korun

Velké varování představuje URL adresa přiloženého odkazu, který vás přesměruje na falešné stránky České pošty. Svou pozornost zaměřte na tvar domény v odkazu a URL adrese. Podvodné stránky bývají „obohaceny“ o domény typu is.gd, rb.gy, cpost.czf, qrco.de a podobně. Mějte proto na paměti, že jediná legitimní doména Balíkovny a České pošty vždy obsahuje jednoduchou doménu .cz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články