Každý, kdo používá elektřinu, si musí dát pozor: Jedno kliknutí a 150 000 Kč letí okamžitě do kanálu

Úplně nová podvodná reklama se šíří internetem, zatím co předstírá propojení s veřejně známou osobností a oblíbeným zpravodajským portálem. Může zmást uživatele a zneužít jejich důvěru.

i Zdroj fotografie: Amuzujoe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Po internetu opět koluje zcela nová podvodná kampaň. Tato kampaň je skutečně dobře propracovaná a nezkušené uživatele může zmást a zneužít. Tváří této kampaně je veřejně známá osobnost, čímž získává na důvěry hodnosti a odkazuje na podvodné stránky, které téměř dokonale napodobují portál Novinky.cz

Dokonalá kopie webových stránek

Samotná reklama vzbuzuje důvěryhodný dojem a po kliknutí na odkaz je uživatel přesměrován na stránku, která opravdu velmi dobře kopíruje webové stránky Novinky.cz. Web obsahuje články včetně komentářů uživatelů. Právě ale tato sekce komentářů vypadá trochu jinak než na originálním webu a je to jeden ze znaků, jak získat podezření, že uživatel není na stránkách Novinky.cz Navíc si uživatelé mohou všimnout, že nejsou na správném odkazu. Novinky nemají v názvu žádné přízviska ani znaky navíc.

Reklama pro tento podvod zneužívá tvář prezidenta Petra Pavla a společnosti ČEZ. Tím reklama získává u uživatelů poměrně dobrý dojem. Pro obyčejného uživatele taková reklama vzbudí zájem a zapomene na jakékoliv podezření.

Cíl podvodu

Pokud se uživatel skrz reklamu dostane na klamnou webovou stránku, tak se dočte, že prezident Petr Pavel sponzoroval ČEZ rovnou několika stovkami milionů a díky tomu se může kdokoliv z občanů stát spolumajitelem této společnosti a získat tak finance z obchodní činnosti. Podmínkou je pouze vlastní investice pro nákup imaginární části této společnosti. Stránka následně slibuje perfektní pasivní příjem.

prezident Petr Pavel iZdroj fotografie: Depositephotos

Pro provedení investice je nutné se nejprve registrovat a následně podvodníkům poslat peníze. A to je právě cíl celého podvodu. Vylákat z lidí peníze nebo jejich platební údaje, aby si podvodníci mohli peníze ukrást sami na přímo. Nejvýhodnější podíl investice totiž nabádá uživatele k investici až 150 000 Kč. Při samotné registraci totiž dojde k dalšímu přesměrování uživatele, a to na falešné stránky společnosti ČEZ.

Znaky podvodné stránky

Uživatelé mohou podvodné stránky poznat podle několika znaků, varuje web Mobilizujeme. Prvním znakem je samotný odkaz webové stránky, na které se ocitnou. Originální doména portálu Novinky je „novinky.cz“ a společnost ČEZ užívá „cez.cz“. Pokud jste na stránce, která tuto doménu doplňuje o další slova, zkratky nebo znaky, tak si můžete být jistí, že se jedná o podvodné stránky. Také je dobré zkusit kliknout na další rubriky a kategorie na webu. Často bývají nefunkční nebo všechny směřují na stejné místo.

Vyskočila i na vás tato reklama na internetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články