Dlouho očekávaná munice míří na Ukrajinu. Sebevražedný dron Switchblade 600 může změnit celou hru

Využití sebevražedných dronů bylo považováno za taktiku, kterou si mohou osvojit hlavně teroristé. Armády ale zjistily, že loudavá munice může být velmi efektivní.

i Zdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
                   

Současná válka na Ukrajině je konfliktem vyznačujícím se masivním nasazením dronů na obou stranách. Kromě různých průzkumných nebo bojových typů, které dokáží svrhnout bomby či rakety, se ve velkých počtech používají drony sebevražedné. V armádní terminologii se jim říká loudavá nebo potulující se munice, protože dokáží hledat cíl dlouhou dobu. Mezi opravdu profesionální zařízení na straně Ukrajiny patří americké Switchblade 300 a nový Switchblade 600.

Těžší verze je jen 2 roky stará

Svou konstrukcí jsou si vlastně velmi podobné, liší se hlavně velikostí, sílou bojové hlavice a dosahem. Vyrobila je společnost AeroVironment. Menší verze 300 je ve výzbroji amerických ozbrojených sil již od roku 2011 a byla úspěšně použita například v Afghánistánu. Větší verze 600 byla představena v roce 2020. Její současné dodání na Ukrajinu a využití bude pravděpodobně prvním nasazením této zbraně.

Konstrukce zbraně je velmi jednoduchá. Skládá se z odpalovacího zařízení, kterým je jakási trubka podobná minometu. Vlastní dron má podlouhlý tvar připomínající raketu. Jeho křídla a řídicí plochy jsou vyklápěcí a při startu jsou zaklopené do těla dronu. Po odpálení z trubice se křídla a řídicí prvky rychle vyklopí a spustí se elektrický motor, který pohání tlačnou vrtuli v zádi stroje. Vybaven je systémem GPS a kamerou, nejspíše i infračervenou, aby obsluha věděla, kde se dron nachází, a dokázala najít cíl.

Provádí průzkum i útočí

Výhodou je, že si dron mohou vojáci nést přímo na bojiště. Hmotnost menšího Switchblade 300 je pouhých 2,5 kilogramu. V případě potřeby ho jednotka odpálí. Tento dron vydrží ve vzduchu až 15 minut, letí rychlostí až 160 kilometrů v hodině a urazí až 10 kilometrů. V průběhu svého letu vykonává průzkum. V případě nalezení cíle ho na něj obsluha navede. Síla hlavice je ekvivalentem střely granátometu ráže 40 milimetrů. Dokáže zničit pěchotu, nepancéřovaná vozidla a další takzvané měkké cíle.

Switchblade 600 je mnohem větší, má hmotnost 54 kilogramů. Ve vzduchu ale vydrží až 40 minut, může letět rychlostí 185 kilometrů v hodině a urazit až 40 kilometrů. Má také silnější hlavici, která je založena na hlavici známé americké protitankové střely Javelin. Znamená to, že je účinný proti obrněným cílům, jakými jsou i nepřátelské tanky. Obě verze se dají dokonce naprogramovat tak, aby si svoje cíle našly samy a zaútočily na ně.

AeroVironment v současné době vyrábí verzi 600 v počtu asi 2 tisíce kusů ročně, není jich tedy mnoho. Ovšem produkci chce v blízké době znásobit, protože o systém je zájem nejen na Ukrajině, ale i v USA a u jejich spojenců. Vznikají i různé aplikace s těmito systémy. Před nedávnem bylo představeno třeba vozidlo Humvee, které má v zadní části nainstalováno 14 odpalovačů lehčí a 10 těžší verze Switchblade. Kromě toho na střeše nese granátomet se zaměřovacími systémy, který odpaluje tříštivé granáty určené k likvidaci nepřátelských dronů.

Jakou předpovídáte budoucnost loudavé munici?

Zdroj: DefenseNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články