I když vám v autě odejde klimatizace, pořád máte šanci na pohodlnou jízdu, pokud použijete některé z následujících triků.
S létem je spojena spousta aktivit, které všichni milujeme, třeba relaxace u bazénu, dovolená a čas s rodinou. Existuje ale jedna věc, kterou naopak všichni nesnášíme, a to je rozpálené auto, kterému odešla klimatizace. Pokud jste přesně v takové situaci, kdy se systém vzdal a vy nemáte možnost ho hned opravit, nezoufejte. Máme pro vás několik tipů, jak s teplem zatočit i bez elektroniky a v rámci možností si užít příjemnou cestu.
Okna, vzduch a stín
Nejjednodušší způsob je jízda s otevřenými okny. Na horku je totiž nejhorší vzduch, který se ani nehne. Jakmile získá nějaké proudění, jsou i vysoké teploty mnohem snesitelnější. Je pravda, že taková jízda se trochu podepíše na výkonu vozu a může dojít ke zvýšené spotřebě benzínu. Jenže v parnu je to asi poslední věc, která vás zajímá. Ideálním výchozím bodem pro pohodlnou jízdu v létě je pak parkování ve stínu.
Parkovací místo umí udělat divy i při fungující klimatizaci, pokud ji ale nemáte k dispozici, pak je pro vás celodenní stín skutečným pokladem. I kdyby to znamenalo vybrat nějaký odlehlý kout, věnujte hledání takového místa pozornost a námahu. Když se ještě vrátíme k těm oknům, nemusíte je otvírat naplno, pro příznivé proudění vzduchu stačí malá škvírka o velikosti asi 10 centimetrů. Pointou je zabránit horkému vzduchu v hromadění uvnitř vozidla.
Chladivé potahy na sedačku
Tohle je výborný způsob, jak dosáhnout pohodlného sezení. Proudící vzduch je fajn, jenže když se opřete holou kůží o potem nasáklou látku, je to k ničemu. Tyto potahy se zapojují do zapalování a poskytnou vynikající úlevu. Podobnou možností jsou i různé reflexní plachty na celý vůz, které odráží sluneční svit, tím pádem nedovolí během parkování proniknout teplu dovnitř vozidla. Proudění vzduchu za jízdy pak jen udrží příjemné vnitřní klima.
Alfou a omegou tepelného managementu organismu je hydratace. Zapomeňte na sladké limonády, dejte si do termosky normální vodu, případně lehce oslazený čaj. Tyto tekutiny napomáhají udržet vodu v organismu a ten pak má dostatek možností vlastního ochlazení. Ostatně na Dálném východě, kde je vedro pořád, také popíjejí hlavně čaje. Nejlepší cesty ochlazení jsou většinou ty nejjednodušší, respektující fyzikální zákony.
Zdroj: Bobvila