První pomoc pro utopený telefon: Zapomeňte na rýži –⁠ obyčejný pytlík z krabice od bot vám vytáhne trn z paty

I když vám spadl telefon do vody nebo jste ho polili nějakou tekutinou, nemusíte hned kupovat nový. Existuje způsob, jak ho můžete zachránit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chytrý telefon je v současné době zcela nezbytný. Využíváte ho jak pro komunikaci s rodinou a přáteli, tak pro vyřizování pracovních hovorů a dalších záležitostí. Představa, že o něj náhle přijdete, je pro mnohé z vás čistou noční můrou. Jedním z nejobávanějších je poté poškození telefonu v důsledku jeho pádu do vody. V tomto případě si nicméně můžete oddechnout – většina chytrých telefonů krátkodobý pobyt pod hladinou přežije bez úhony. Aby váš mobilní telefon fungoval jako dřív, stačí dodržet jednoduchý postup.

První pomoc pro „utopené“ chytré telefony

Alespoň jednou v životě se jistě každý z vás setkal s chytrým telefonem poškozeným v důsledku ponoření či polití tekutinou. Abyste se vyhnuli jeho fatálnímu poškození, stačí přitom dodržet jednoduchý postup „první pomoci“. Jestliže vám telefon spadne do vody, nebo ho omylem polijete nějakým nápojem, okamžitě ho vypněte. Vypnutí by tedy mělo být vůbec prvním krokem, který učiníte – čím déle by zůstal telefon zapnutý, tím vyšší by hrozilo riziko jeho vyzkratování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve druhém kroku telefon rozeberte, je-li to možné; vyndejte baterii, paměťovou a SIM kartu a rovněž sejměte jeho kryt. Jednotlivé komponenty poté důkladně osušte a vyčistěte. Stejný postup opakujte i se samotným tělem telefonu. Vodu je nejlepší nechat vysychat přirozeně za pokojové teploty a na větraném místě, použití fénu ani topení není dobrý nápad. V opačném případě zamiřte co nejdříve do servisu a telefon neste zády dolů, neotáčejte ho a netřepte s ním.

Nic přitom nezkazíte, když jednotlivé komponenty uložíte do silikagelu, který je typicky balen v malých sáčcích a přidáván například do krabic s obuví. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud telefon se silikagelem uložíte nejméně na 24 hodin do uzavíratelné nádoby – vysoušedlo tak bude pohlcovat pouze vlhkost z přístroje. Jestliže silikagel nevlastníte (ačkoliv je běžně k sehnání), telefon s pomocí savého kapesníku či hadříku z mikrovlákna alespoň co nejlépe vysušte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na suchém a větraném místě ho posléze nechte bezmála 48 hodin vysychat. (ideální volbou je například parapet u otevřeného okna). Jakmile budete mít jistotu, že je telefon suchý, můžete ho zkusit zapnout. Ovšem jestliže jste přístroj polili něčím jiným než čistou vodou, měli byste ho nechat vyčistit ve specializovaném servisu. Jen tak předejdete zkorodování politých součástek

Čeho se u politého telefonu zcela vyvarovat

Abyste předešli trvalému poškození svého mobilního telefonu, měli byste se při jeho polití některých činností vyvarovat. Zejména byste ho neměli zkoušet předčasně zapínat (tj. před naprostým vyschnutím), nebo připojovat k nabíječce. Ačkoliv by mohl telefon z počátku fungovat normálně, po nějaké době by mohlo dojít ke zkratu či k úplné korozi některých součástek. Chytrý telefon rovněž nikdy nezkoušejte vysušit s pomocí fénu či umístěním na radiátor. Vysoké teploty přístroj nenávratně poškozují.

Spadl vám již někdy telefon do vody? Jak jste postupovali?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články