Izrael dodá na Ukrajinu rušičky proti dronům. Nejenže pomůže s obranou, ale své zařízení si vyzkouší i v praxi

Izrael odmítá dodávat Ukrajině zbraně, rušičky jsou novinky, ale podle Izraelců nejde o zbraň na zabíjení, ale jen nesmrtící obranu, což jejich politice neodporuje.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Napadená Ukrajina dostala (nebo v blízké době dostane) izraelské systémy na obranu proti dronům, aby se mohla lépe bránit ruským útokům vedeným na dálku řízenými stroji. Izrael dosud odmítal Ukrajině zbraňové systémy posílat, a i když rušičky jsou jistý posun, země zdůrazňuje, že nejde o zbraň, ale defenzivní systém určený jen na obranu, který nikoho nezabije. Jejich poskytnutí navíc znamená, že Izraelci budou vědět, jak přesně fungují v praxi.

Rušičky mají zneškodnit drony z Íránu

Podle dostupných informací povolení systémy na Ukrajinu vyvézt dostaly společnosti Elbit a Rafael, což jsou přední izraelští výrobci zbraní. O jaké typy zařízení se přesně jedná, oznámeno nebylo, jen skutečnost, že by měly mít dosah kolem 40 kilometrů. Specificky by měly být určené proti dronům Shahed 136, což jsou sebevražedné íránské drony dodané do Ruska minimálně ve stovkách kusů. Rusové je používají k útokům na infrastrukturu, v budoucnu by v Rusku měla vyrůst i továrna na jejich produkci.

Shahed 136 je stroj o délce 3,5 metru vybavený pístovým motorem s tlačnou vrtulí a hlavicí o hmotnosti 30 až 50 kilogramů. Írán tvrdí, že má dosah až 2 500 kilometrů, podle expertů ale ve skutečnosti půjde o vyšší stovky kilometrů. Létá rychlostí jen 185 km/h, v ne příliš velkých výškách a je slyšet, ale vzhledem k jejich počtu a rozsáhlosti území Ukrajiny se ne všechny daří sestřelit.

Dronu rušička zablokuje signál od operátora

Metoda nabízená Izraelci by proti dronům mohla být relativně účinná a není žádnou novinkou, používá se již delší dobu. V podstatě jde to, že se za pomoci elektronického signálu vyruší spojení mezi operátorem dronu a samotným strojem, tím pádem je nemožné dron řídit. Vyspělé drony mají samozřejmě i autonomní schopnosti, mohou se k cíli dostat za pomoci navigace z GPS či podobných systémů. Otázka samozřejmě je, jak pokročilé schopnosti může mít íránský dron, ale jelikož se jedná o stroj k levné masové produkci, tak asi ne velké.

Pro Izrael právě testování jeho rušicích systémů íránských dronů na Ukrajině může mít neobyčejný přínos. Íránské revoluční gardy nebo spojenci Íránu operují v Sýrii, kde pomáhají místnímu režimu, ale také provádějí akce proti Izraeli včetně vysílání dronů íránských konstrukcí. Pokud budou Izraelci vědět, jak přesně proti íránským dronům na Ukrajině rušičky fungují a kde je třeba schopnosti jejich systémů zlepšit, znamenalo by to přínos pro jejich obranu.

Jak mohou být Ukrajině prospěšné izraelské rušičky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články