Ruské speciální jednotky využívají německé podvodní skútry. Stejné mají i v Íránu

Na některé státy uplatňují mnohé země zbrojní a další embarga. Ukazuje se, že třeba specializované vybavení pro potápěče se do nich dostane zcela bez problémů.

i Zdroj fotografie: BFK Vöcklabruck / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlavně západní státy uvalily na některé země embarga, protože se je snaží přimět dodržovat základní mezinárodní pravidla. Mezi sankcionované patří například Írán, ale v poslední době i Rusko kvůli napadení Ukrajiny. Jak však ukazují některé fotografie pocházející přímo ze sankcionovaných zemí, mnohé specializované vybavení se sem dostane, například moderní skútry sloužící i speciálním potápěčským jednotkám.

Německé vybavení mají íránské revoluční gardy

Fotografie íránského vybavení, která pravděpodobně pochází z nedávné přehlídky íránských revolučních gard, tedy elitních jednotek sloužících oddaně místnímu režimu, například v jednom místě ukazuje podvodní skútr. Jde o vybavení sloužící k mnohem rychlejšímu pohybu potápěčů pod hladinou. Podle tvaru jde o výrobek německé společnosti Bonex patřící mezi opravdovou světovou špičku. Někteří analytici upozorňují, že podobné vybavení mají i ruští Specnaz.

Bonex přístroje vyrábí pro civilní i vojenské použití. Umožňují jak mnohem lepší sportovní potápění, tak slouží k podpoře některých technických činností pod hladinou. Nejenže mohou výrazně urychlit pohyb potápěče, ale lze na ně připevnit i různé vybavení a dopravit ho na dlouhou vzdálenost. Vojenským potápěčům by mohly skútry sloužit třeba k přepravě na dlouhou vzdálenost a k dopravě vybavení, kupříkladu výbušnin, s nimiž se chystají poškodit nějaký objekt. Možností je nepřeberné množství.

Skútry jsou určeny i pro velké hloubky

Bonex má 6 základních modelů. Který z nich mají ve výzbroji revoluční gardy, to se velmi obtížně poznává, protože jsou si velmi podobné. Hmotnost skútrů se pohybuje od 15 do 40 kilogramů. Modely mají i rozdílnou maximální hloubku, ve které mohou fungovat, a to 120 až 200 metrů. Do takové hloubky se samozřejmě běžní potápěči potopit nemohou, k tomu jsou zapotřebí specializované skafandry a trénink. Jsou však určené i pro potápění ve stísněných podmínkách, jako jsou různé jeskyně.

Skútry jsou poháněné elektrickou energií z baterií, výdrž a jejich rychlost samozřejmě záleží na modelu. Ty nejlepší mohou pod hladinou vydržet déle než 300 minut a za minutu urazit vzdálenost až 90 metrů. I když íránské vybavení působí vojensky, je třeba si uvědomit, že podobné skútry lze koupit i na civilním trhu. Írán je pověstný schopností shánět různé vybavení v zahraničí a používat ho jako vojenské, příkladem může být použití motorů Rotax v dronech Mohajer-6. Není dokonce vyloučené, že tyto motory pro Írán ve světě někdo organizovaně krade.

Jak podle vás Írán získává specializované vybavení pro vojáky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články