Uživatelé elektřiny mohou letos přijít o 150 000 Kč, stačí jen pár sekund nepozornosti

Podvodná reklama slibuje výhodné investice do ČEZu a zárukou má být samotný prezident Petr Pavel. Jedná se o nový způsob, jak vytáhnout z lidí peníze. Kdo podlehne, přijde o všechno.

vzácné mince i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Podvodné reklamy nejsou žádná novinka. Zkušení uživatelé dokáží varovné znaky rozeznat už při prvním pohledu, podvodníci to však nevzdávají a své pokusy šíří dál. Často tak využívají tvář nějaké známé osobnosti a jméno známé společnosti, aby reklama vypadala důvěryhodně. Proto se vždycky najde pár lidí, kteří podvod neprokouknou a v podstatě dobrovolně podvodníkům předají své peníze. Totéž platí i pro nejnovější reklamu na výhodné investice do ČEZu, které promuje dokonce sám Petr Pavel.

Výhodné investice do ČEZu

Kyberzločinci své podvody neustále vylepšují, aby zvýšili jejich důvěryhodnost a tudíž i účinnost. Nejnovější podvodná reklama tak láká na výhodné investice do ČEZu a na první pohled působí skutečně legitimně. Tváří kampaně je samotný prezident Petr Pavel a jeden z odkazů vede na zpravodajský portál Novinky.cz, kde lze najít důkazy o úspěších slibovaných investic.

Až na to, že se ve skutečnosti nejedná o zpravodajský portál Novinky.cz, ale jeho zdařilou kopii. Tyto podvodné stránky obsahují dokonce sekci s komentáři uživatelů, která opět zvyšuje pocit důvěryhodnosti. Při bližším pohledu si však můžete všimnout, že právě tato sekce vypadá úplně jinak, než na skutečném portálu.

investice do ČEZu
iZdroj fotografie: VendySol / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodná reklama využívá tvář a jméno prezidenta Petra Pavla

Falešné odkazy i domény

Další odkaz vede přímo na stránky ČEZu, kde si můžete výhodné investice pořídit. I tento odkaz však vede na podvodnou stránku, která opět zdařile imituje oficiální stránky skupiny ČEZ. Jedinou odlišností tak zůstává doména, která v žádném případě nemá platný oficiální tvar. Jedná se tak o nejspolehlivější poznávací znamení, že se jedná o podvod. Oba zmíněné weby totiž musí mít doménu ve tvaru „cez.cz“ a „novinky.cz“. Cokoliv jiného je podvod.

klienti ČEZu

Klienti ČEZu, pozor: Jedna malá chybka může stát každého Čecha 45 000 Kč

Cílem jsou peníze i platební údaje

Podvodná reklama tvrdí, že prezident Petr Pavel investoval několik milionů korun do skupiny ČEZ, díky kterým může každý občan získat podíl společnosti a dividendy z její obchodní činnosti. Za výhodné investice do ČEZu je ovšem nutné zaplatit nějakou symbolickou částku, která však nic neznamená ve srovnání s pohádkovým pasivním příjmem, který tak získáte. Ve skutečnosti však jen dobrovolně pošlete své peníze podvodníkům. V horším případě získají podvodníci i vaše platební údaje, díky kterým vám doslova vybílí účet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články