Varování: V Česku si získává na oblibě internetový obchod. Věci z něj samy hoří a často vůbec nefungují

Temu je oblíbený internetový obchod. Některé nabízené zboží však může být nekvalitní či dokonce nebezpečné. Na co si před nákupem dát pozor?

české pošty i Zdroj fotografie: Eliška Jindříšková / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internetový obchod Temu nelze poslední dobou přehlédnout. Jeho reklama je všude, kam se podíváte. Své zákazníky lákají především na extrémně nízke ceny za nabízené zboží. Používají k tomu motto: „Nakupujte jako miliardář“. V době, kdy se všude zdražuje, může být podobné lákadlo téměř neodolatelné. Každý si občas chceme dopřát něco nového a ještě na tom ušetřit.

Internetový obchod pro všechny

Temu svou nabídkou cílí na širší veřejnost. Velké objemy nákupů a částečná dotace služeb, Temu umožňuje snižování nákladů. Díky tomu mohou produkty nabízet za mnohem nižší ceny než konkurence. Temu totiž nechce vydělat na jednom nákupu od jednoho zákazníka. Tento internetový obchod používá takzvanou CLTV strategii (Customer Life Time Value). To jednoduše znamená, že svůj zisk směřují do častých a opakovaných nákupů jednoho zákazníka.

iZdroj fotografie: European Commission / Creative Commons / CC BY-SA

Pochybná kvalita zboží

Při nákupu na Temu byste si měli dávat pozor i na kvalitu nabízeného zboží. U spousty věcí může být jejich nízká cena velmi zpochybnitelná. Pozor byste si měli dávat především u elektroniky. Extrémně levná elektronika nemusí být správně testovaná. V lepším případě přestane brzy fungovat, v horším případě může dojít i ke vzícení během běžného používání. Myslete také na to, že kvůli jazykové bariéře můžete mít problém s případnou reklamaci nekvalitního zboží.

Vždycky si před nákupem důkladně pročtěte přiložené recenze jiných uživatelů. I zde si však dávejte pozor. Internetový obchod upřednostňuje recenze z affiliate programů. Tím jsou myšleny recenze influencerů, kterým byla za propagaci zboží nabídnutá nějaká kompenzace a získají procentuální podíl na zisku z každého zákazníka, který na Temu nakoupí s použitím jejich kódu. Takové recenze nemusí odrážet skutečnou kvalitu zboží a spíše cílí na zmíněný zisk.

Pozor na skryté poplatky

Dalším faktorem, který vám může značně znepříjemnit nákup, jsou skryté poplatky. Objednané zboží k vám poputuje přes půlku světa, což se nepříznivě promítne do delší dodací lhůty. Může to však znamenat i nemalé celní poplatky, o kterých vás internetový obchod předem nevaruje. Vždy si tedy zjistěte, co bude zaslání zakoupeného zboží k vám domů obnášet. Možná zjistíte, že se nákup vlastně vůbec nevyplatí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články