Co nebo „kdo“ se ukrývá ve vysoušeči rukou? Snímek odebraného vzorku mnohé znechutil tak, že už ho nikdy nepoužijí

Každý den jsme z nejrůznějších zdrojů vystaveni milionům bakterií. I to, co považujeme za čisté, s sebou může nést nespočet mikrobů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tento přístroj je domovem až pro 10 000 mikroorganismů na jeden centimetr čtvereční. Stejně tak jsou na tom zcela obvyklé činnosti jako psaní na počítači nebo otevírání kliky jakékoli místnosti. Mladá Američanka Nicole Ward se rozhodla zjistit, jak na nás tyto organismy působí. Pro svou hodinu mikrobiologie sebrala vzorek z vnitřních stěn vysoušeče rukou značky Dyson. Pak ho vystavila příznivým podmínkám, tedy teplu a vlhkosti.

Organismy v dobrém prostředí

Když se po dvou dnech vrátila do třídy, množství plísní a bakterií v jejím vzorku v Petriho misce bylo mnohonásobně vyšší než u jejích spolužáků. Z tohoto důvodu se rozhodla o snímek podělit na svém Facebooku. Současně s tím doporučila všem svým známým, aby tento typ sušení rukou na toaletách či jinde nepoužívali. „Toto je výsledek, který vyrostl po 3 dnech v Petriho misce. Misku jsem dala na 3 minuty do sušičky rukou ve veřejné koupelně.“

Nikdy proto už nepoužívejte tento způsob sušení. Vzorek obsahuje celou řadu bakteriálních i plísňových patogenů, které vám následně víří kolem rukou. Přitom si návštěvníci toalet myslí, že odchází s čistýma rukama. Záběr obletěl během pár hodin celý svět. Měl obrovský dopad, dokonce se k němu vyjádřil i výrobce Dyson, z jehož vysoušeče vzorek pochází. Jeho zástupce prohlásil, že jej „výsledek velmi překvapil“.

Zdání čistoty klame

„Všechny vysoušeče společnosti Dyson Airblade mají HEPA filtry. Ty zachytávají částice jako bakterie a další, ještě než přístroj opustí.“ Fotografie ale není zase tolik znepokojivá. Prohlašuje to i profesor mikrobiologie z University of Puget Sound na webu Lifehacker. Připomíná totiž prostou skutečnost, že celá naše kůže je pokryta mikroby. „Raději vám nebudu říkat, kolik mikroorganismů máte v ústech, nejspíše byste se totiž přestali líbat.“

***Alright, Alright, Alright… now i think is a perfect time to tell you a few things. As y’all know how viral this…

Zveřejnil(a) Nichole Ward dne Úterý 30. ledna 2018

„Prakticky po celý život plaveme v obrovském moři mikroorganismů a nic se neděje. Takže tento stav je naprosto v pohodě.“ Dále podotýká, že k určení škodlivosti vysoušeče rukou pro lidské zdraví je nejdříve potřeba jednotlivé plísně a bakterie určit. Ale nejen to, bylo by také potřeba určit, kolik se jich šíří vzduchem, a zda jsou rozdíly mezi bakteriemi z toaletního papíru a těmi ze vzduchu veřejné toalety. Ne všechny totiž lidskému organismu škodí.

Nejasný dopad vysoušečů

Podle New York Times se dosud jen málo nezávisle financovaných studií shodlo na tom, zda vysoušeče rukou škodí, či nikoli. Mnohé z nich nenašly významné rozdíly mezi sušením vzduchem a papírovými ručníky. Dlouhodobě mnohdy více škodí přílišná hygiena, protože právě vystavením patogenům a bakteriím si proti nim vytváříme odolnost. Tento obrázek sice upozorňuje na možný problém, není ale tak znepokojivý a ruce si klidně dál sušte.

Jakým způsobem si nejčastěji sušíte ruce?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články