Přišla jí SMS zpráva od státu. To ještě nevěděla, že krátce na to skončí její bankovní účet na nule. Hrozí to i dalším lidem

SMS zpráva informovala o neuhrazeném dluhu s hrozbou exekuce. Přitom se jednalo o klasický phishingový útok, který oběti připravil o peníze. Může se to stát i vám.

exekuce i Zdroj fotografie: Bernat Agullo from Tokyo, Japan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Českem se šíří nový druh phishingových útoků. Jejich primárním cílem jsou všichni důvěřiví lidé, ze kterých se podvodníci snaží vylákat přístup k jejich bankovním účtům. Tentokrát se je k tomu snaží zmanipulovat SMS zprávou, podle které dané oběti hrozí exekuce. Jedná se o poměrně chytrou taktiku, která dokáže vyděsit spoustu lidí, kteří v náporu emocí na nic nehledí a bez přemýšlení kliknou na přiložený odkaz.

Hrozí vám exekuce

SMS zpráva hned v úvodu upozorňuje na neuhrazený dluh ve výši 7 300 korun. Samotná zpráva neobsahuje žádné detaily o údajném dluhu a informuje příjemce o možnosti exekuce. Zároveň vyzývá ke kliknutí na přiložený odkaz, kde dotyčný najde všechny potřebné informace. Odkaz přitom vede na falešné webové stránky, které poměrně zdařile imitují přihlašovací portál banky příjemce. Vyplnění požadovaných údajů by pak znamenalo odevzdání přístupu k bankovnímu účtu do rukou podvodníků.

milostný podvod
iZdroj fotografie: www.Pixel.la Free Nenad Stojkovic / Creative Commons / CC BY-SA

Blokace falešného webu

V současné chvíli už není podvodná webová stránka přístupná. Příslušné orgány se během několika dní postaraly o zablokování přístupu, aby tak zabránili šíření podvodu. Zatím tedy není jasné, kolik lidí se stihlo na tento konkrétní podvod nachytat a jaké škody způsobil. Experti varují, že útočníci mohou podobný druh podvodu v budoucnu použít znovu, příště se přitom může jednat o jinou záminku, jak z obětí vytáhnout žádaná data, než je exekuce.

Kyberzločinci, kteří mnohdy operují ze zahraničí, si každý nový útok nejdříve ověří na pár obětech. Pokud se podvod v daném regionu uchytí, rozešlou zprávy plošně tisícům potenciálních obětí. Procento úspěchu přitom bývá velmi nízké. Přesto se v každém jednom úspěšném případě jedná o velké škody, které mohou dosahovat i milionů korun.

Českem se šíří nový podvod: Falešné exekuce se snaží okrást oběti o tisíce korun

Phishing si nevybírá

Phishingové útoky se dlouhodobě řadí mezi nejčastější internetové podvody. Jejich podoba se často mění, ale účel je vždycky stejný. Ať už se jedná o hrozící exekuce nebo o údajné příspěvky na bydlení, vždycky se najde jisté procento obětí, které se nechají zněním zprávy zlákat. Průzkumy přitom dokazují, že se může nachytat opravdu každý. Stejně zranitelní jsou v tomto ohledu vzdělaní lidé nebo lidé pracující ve financích, kteří by měli mít s podobnými praktikami zkušenosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články