Českem se šíří nový podvod: Falešné exekuce se snaží okrást oběti o tisíce korun

V České republice se objevil nový typ podvodu, který je zaměřen na získání citlivých informací od lidí. Věnujte pozornost tomu, jaké SMS vám chodí.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Po Česku se šíří nový podvod. Ten spočívá v tom, že náhodně vygenerovaným telefonním číslům byly zaslány SMS zprávy, ve kterých bylo tvrzeno, že dotyčná osoba má neuhrazený dluh. Podvodníci se vydávali za exekutory a požadovali od svých obětí zaplacení údajného dluhu. SMS zprávy obsahovaly odkaz na webovou stránku, kde so oběť mohla údajně exekuci ověřit. 

Můžete přijít o tisíce

Podvodná webová stránka, na kterou se člověk skrze SMS dostane, je velmi sofistikovaná a dobře připravená. Na ní byla nabídka ověření exekuce pomocí identity českých bank, a to prostřednictvím bankovní identity nebo identity občana. Útočníci mohli tímto způsobem získat citlivé údaje a informace od občanů a následně je zneužít. V případě, že byste v rámci “ověření” exekuce zadali své údaje do internetového bankovnictví, bez pochyb byste přišli o spoustu peněz.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Falešná zpráva

Podvodná SMS byla formulována následovně: „Vážená paní, vážený pane, Upozorňujeme Vás na neuhrazený dluh ve výši 7300 Kč. Pro kontrolu exekuce navštivte naši webovou stránku,“ informuje web exekuceinfocz. Tento typ podvodů se stále rozšiřuje a stává se stále sofistikovanějším. Analytici varují, že je důležité být opatrný a neposkytovat citlivé údaje na neověřených webových stránkách. V případě obdržení podezřelé SMS se doporučuje kontaktovat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a informovat o incidentu.

Zdroj: Kurzy
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články