Češi mají problém: Za vlastnění domácího spotřebiče pokuta 50 000 Kč, teď už se jí vyhnout nedá

Vysoké pokuty za běžný spotřebič. Od 1.9. chodí kontroly, kdo ho bude mít doma, toho čeká pokuta 50 000 Kč. Raději už dlouho neotálejte, jinak se nedoplatíte.

české platidlo i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Od neděle 1. září začalo platit nařízení, kterým vláda strašila už více než rok. Ano, řeč je o plynových kotlích první a druhé emisní třídy. V září letošního roku začal nekompromisně platit nový zákon o plynových kotlích, který tyto starší kousky zakazuje vlastnit a používat. Kdo neuposlechne, toho čeká pokuta 50 000 Kč. Většina domácností však s výměnou čekala na poslední chvíli a nové kotle brzy nebudou k dostání.

Nový zákon již začal platit

Plynové kotle jsou stále hojně využívány k vytápění českých domácností. Pro mnoho lidí představují ekonomicky nejdostupnější možnost, jak svůj domov vytápět a ohřívat vodu. Plynové kotle, stejně jako všechny ostatní spotřebiče, však poměrně rychle stárnou, alespoň co se týče moderních ekologických požadavků. Proto se k zákazu vláda staví nekompromisně, a kdo neuposlechne, tomu hrozí pokuta 50 000 Kč.

klienti České pošty
Češi jásají: Stát rozdává desítky tisíc korun na nové spotřebiče, stačí si jenom zažádat
pokuta 50 000 Kč
iZdroj fotografie: Celeda / Creative Commons / CC BY-SA
Nesprávný způsob vytápění je od září nelegální.

Kotle první a druhé emisní třídy už jednoduše nesplňují přísné emisní normy, které na území České republiky a celé Evropy platí. Od 1. září 2024 tak musí všechny české domácnosti přejít na modernější verze plynových kotlů nebo kompletně změnit způsob vytápění, jinak zaplatí tučnou pokutu. Občané mohou starý spotřebič nahradit například biomasou, kamny, krby, tepelnými čerpadly nebo solárními kolektory.

Čeká vás pokuta 50 000 Kč

Pokud některé domácnosti starý spotřebič do určeného termínu nevymění, čeká je nepříjemné pořízení s úřady. Za používání kotlů první a druhé emisní třídy po 1. září 2024 bude hrozit pokuta 50 000 Kč, která bude úřady nekompromisně vymáhána. Úřady se přitom zaměří na domácnosti, se kterými nebude v tomhle ohledu rozumná řeč.

poslala jednu SMS
Každý Čech teď může získat 180 tisíc: Kdo má doma starý spotřebič, může si o ně zažádat
emisní třída
iZdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC BY-SA
Pokud dál používáte tento kotel, hrozí vám tučná pokuta.

V prvním kole kontrol by revizoři měli domácnosti k výměně kotlů motivovat. Ve druhém kole by měli přihlížet k tomu, zda lidé pro výměnu kotle alespoň něco udělali. Bude se například brát ohled na žádosti o dotace nebo vystavené objednávky. Kdo však ani při třetí kontrole pro výměnu kotle nic nepodnikne, toho pokuta nemine.

Čekaní na poslední chvíli se nevyplácí

Nejhorší na celé situaci je ovšem fakt, že spousta domácností nechala výměnu kotlů na poslední chvíli. Díky tomu nyní nastává situace, kdy poskytovatelé moderního vytápění nestíhají uspokojovat zvýšenou poptávku a nové kotle jednoduše dochází. Pokud si tedy nepospíšíte, brzy můžete za nový kotel zaplatit mnohem víc, než na kolik by vás vyšel třeba před rokem. Dá se totiž očekávat, že firmy této situace využijí a jednoduše si za nové vytápění nechají více zaplatit. Otálení vás tak přijde poměrně draho, a navíc vám stále hrozí pokuta 50 000 Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články