Naléhavé: Kdo má doma tyto staré hrnečky a talíře, má nárok na 100 000 Kč. Kdysi jsme je doma měli všichni

Porcelánové hrnečky a talíře po babičce v sobě mohou skrývat hotový poklad. Sběratelé za ně nabízejí i 100 tisíc korun. Možná je máte je doma taky ani o tom netušíte.

hrnečky a talíře i Zdroj fotografie: Globetrotter19 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Porcelánové hrnečky a talíře po babičce mohou představovat hotový poklad. Většinou je skladujeme na půdě nebo chatě jako nepotřebné harampádí. Je ale docela možné, že mají hodnotu několika desítek možná i stovek tisíc korun. Než se tedy rozhodnete starého nádobí nadobro zbavit, napřed se podívejte, jestli ho nemůžete výhodně prodat.

Hrnečky a talíře za tisíce

Kvalitní porcelánové nádobí poznáte podle značky, která je většinou vyražená na vnějším dně daného kousku. Jedná se o kulaté razítko, které udává dobu a místo výroby. Tato značka může být obarvená různými barvami od zlaté až po zelenou. Kromě místa a roku, kdy byly hrnečky a talíře vyrobeny, může obsahovat také inicály daného výrobce. Podle těchto údajů mohou odborníci dohledat, o jak vzácný kousek se jedná a odhadnout jeho cenu.

Starý dobrý porcelán

Kvalitu a žádanost pocelánového nádobí určuje kromě jeho doby a místa vzniku také jeho zpracování. Tyto hrnečky a talíře většinou bývaly ručně malované. Používaly se k tomu kvalitní barvy, které ani po letech neztrácí na své intenzitě. Obrazce tvořila zkušená ruka špičkových umělců, která proměnila každičký kousek v originál hodný obdivu. Nenajdete na nich žádný kaz a každý sběratel vám za takové nádobí doslova utrhne ruce.

iZdroj fotografie: Takkk / Creative Commons / CC BY-SA

Cenu starožitného nádobí určuje i jeho zpracování a materiál. Skutečně kvalitní porcelán bývá velmi odolný a pevný. Případné žilky, které se mohou táhnout dnem hrnečku jen dokazují, jak odolný takový materiál může být. Ani po letech používání totiž úplně nepraskne a stále plní svou funkci. Zároveň jsou tyto hrnečky a talíře překvapivě lehké, takže mohou mnohdy působit dojmem, že se vám samy rozpadnou v ruce.

Kde hrnečky a talíře nabízet?

Pokud vás láká vize přivýdělku za staré nádobí, je nejvyšší čas pustit se do úklidu. Své poklady můžete nabídnout nejbližšímu kamennému starožitnictví nebo se po kupci porozhlédnout na internetu. Štěstí můžete mít na různých internetových bazarech typu Sbazar či Aukro, kde si můžete cenu za své poklady nastavit podle sebe nebo se s případným zájemcem dohodnout. Možností jsou i různá fora, kde se sdružují soukromí sběratelé, kteří vám mohou za kvalitní porcelán nabídnout částy dosahující až k hranici 100 tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články