Máte doma toto nádobí? Nepoužívejte ho, dá se prodat i za 100 000 Kč

Nádobí po rodičích a prarodičích může mít větší hodnotu, než čekáte. Některé kousky se prodávají i za 100 000 korun. Sběratelé a starožitníci vám za něj utrhnou ruce.

nádobí i nádobí
                   

Mlýnek na kávu po prababičce, keramická forma na bábovku a mlýnek na maso po babičce. Možná i vy máte doma nádobí, které dnes můžete prodat za značnou sumu. Intenetové bazary, různá starožitnictví i soukromí sběratelé vám za ně doslova utrhnou ruce. Jaké starožitné kousky mají největší hodnotu?

Kvalitní nádobí po babičce

Co dělá ze starého mlýnku na kávu a porcelánového hrníčku tak cennou věc? Jedná se především o kvalitu daného předmětu. Každý z nás určitě někdy zažil ty chvíle s babičkou, kdy jí na Vánoce pořídil nový elektrický mlýnek na maso, jen aby zůstal schovaný ve skříni a babička dál používala ten svůj starý osvědčený ruční mlýnek. Generace našich babiček a maminek nedávaly na své staré kuchyňské vybavení dopustit a to právem. Ukazuje se, že výrobky z poloviny 20. století a starší, byly skutečně vyráběny kvalitněji a pokud se někdy náhodou pokazily, jejich oprava byla většinou rychlá a jednoduchá.

nádobí
i

Porcelán má velkou cenu

Staré porcelánové talíře či hrnečky postupně mizely z kuchyní našich rodičů a prarodičů. Své využití našli na chatách a doma je vystřídalo krásné moderní nádobí. Přitom může mít toto staré porcelánové nádobí značnou cenu. Sběratelé jejich hodnotu rozlišují podle vyražené značky, která se většinou razila ze spodu talířů či hrnků. Každý výrobce porcelánového nádobí měl svou originální značku ve tvaru kulatého razítka. To se mohlo skládat z inciálů výrobce či jeho lokality a byla vyvedena buď zelenou, červenou nebo černou barvou.

Jakou hodnotu takové nádobí má?

Největší hodnotu má, a vždycky měl, porcelán z Číny. Jeho cena dosahuje závratných výšin několika milionu dolarů. Cena těchto kousků se většinou odvíjí od jejich stáří, stavu a rarity. Kousky, které pochází z období první republiky nebo dokonce Rakouska-Uherska, mohou mít hodnotu několik desítek i stovek tisíc korun. Cena porcelánového a keramického nádobí z poloviny 20. století se většinou pohybuje v řádu tisíců korun. Velkou cenu může mít například kompletní porcelánová jídelní sada s polévkovou mísou. Pokud si nejste jistí, jestli i vaše nádobí má nějakou hodnotu, zkuste se poradit v nejbližším starožitnictví, kde vám daný kousek odborně nacení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články