Varování: Pokud vám bude volat toto číslo, nezvedejte ho. Jednou tak uděláte a bankovní účet zeje prázdnotou

Jeden telefonát s podníkem vás může připravit o všechny peníze. Takový hovor nikdy nezvedejte a nikomu nesdělujte údaje ke své platební kartě. Jak se podobným útokům bránit?

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Často píšeme o všemožných praktikách, jak se z vás snaží podvodnící získat přístup k vašim osobním údajům či bankovnímu účtu. Tyto praktiky se však neomezují pouze na SMS zprávy či emaily s falešnými odkazy. Podvodnící vám mohou i zavolat a vydávat se za bankéře či policistu. Nikdy takové hovory nezvedejte.

Pozdní nebo časné hovory nezvedejte

Zvoní vám telefon. Na displeji září neznámé volající číslo, ale jeho formát nepůsobí nijak podezřele. Hovor příjmete a osoba na druhé straně se vám představí jako pracovník vaší banky. Možná se v první chvíli pozastavíte nad tím, proč vám volá tak brzy ráno, ale volající už usilovně pracuje na vaší manipulaci. Vyvolá ve vás strach, dostane vás do stresu a vy pod náporem emocí přestáváte uvažovat racionálně. Nevidíte už žádný logický důvod, proč by všechno, co vám volající říká, nemohla být pravda a ochotně přijmete jeho nabízené řešení jako to jediné možné a správné. Podvodník vás lapil do své sítě a brzy vás připraví o všechny finanční prostředky.

Skočí jim na to téměř každý

Kouzlo tohoto podvodu spočívá v tom, že velmi dobře funguje. Mluvíte totiž s živým člověkem, který si o vás předem zjistil dostatek informací na to, aby všechno, co vám řekne, znělo věrohodně. Podvodníci jsou velmi dobří v manipulování ostatních lidí a klíčem k úspěchu jsou běžné lidské emoce. Navíc dokáží dokonale maskovat svá telefonní čísla tak, aby napobovala čísla skutečné instituce. Tím svou důvěryhodnost ještě zvýší.

iZdroj fotografie: Tim Parkinson / Creative Commons / CC BY-SA

Jak se útokům bránit?

Existuje několik zaručených rad, jak se podobným praktikám ubránit. Nejdůležitější však je, abyste si vždycky zachovali chladnou hlavu a nenechali se vtáhnout do sítě paniky, kterou si na vás podvodník nachystal. Prvním signálem, že je něco v nepořádku, by měla být doba, kdy vám dané číslo volá. Takové hovory ideálně vůbec nezvedejte nebo je co nejdříve ukončete. Skutečný bankéř vám nikdy nebude volat před osmou hodinou ranní a po osmé hodině večerní.

Zbystřit byste rozhodně měli ve chvíli, kdy po vás bude domnělý bankéř vyžadovat údaje k vaší platební kartě či přístup k vašemu bankovnímu účtu. Skutečný bankéř tyto informace nikdy vědět nepotřebuje a může se vás maximálně zeptat na rodné číslo či číslo občanského průkazu. Rozhodně si pod pokyny volajícího nestahujete do telefonu žádné aplikace a nikdy nevkládejte své peníze do kryptoměny. Záminka, že jen takhle své finance ochráníte, je falešná. Podvodníci to vyžadují, protože finanční pohyby nejsou u kryptoměny vystopovatelné. Pravý bankéř tohle nikdy požadovat nebude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články