Jak král Vikingů inspiroval jednu z nejpopulárnějších moderních technologií devadesátek

Švéd a Američan se podělí o příběh technologického zrodu. Konkrétně o to, jak je nad několika pivy napadla myšlenka, ze které později vzešla oblíbená technologie Bluetooth.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Na konci 90. let byli Sven Mattisson a Jim Kardach mezi těmi, kteří vytvářeli revoluční technologie. Sven byl inženýr pracující v Ericssonu, Jima zaměstnával Intel. V roce 1998, tedy na úsvitu „bezdrátové éry“, se oba sešli na mezinárodním konsorciu. To vytvořilo univerzální standard pro technologii, kterou jako první vyvinul Ericsson v roce 1994. Ještě předtím měli ale problémy s vlastními bezdrátovými produkty.

Ten měl to a ten zase tohle

Intel měl Biz-RF program, Ericsson měl MC-Link, zatímco Nokia vlastnila Low Power RF. Kardach, Mattisson a ostatní tak prezentovali svoje návrhy a myšlenky koncem roku 1997 na semináři v Torontu. Oba jsme prohlásili, že lidi naše prezentace neměli rádi,“ vzpomíná na události Sven, kterému je dnes 65, a shrnuje svou kariéru v Ericssonu. Inženýr, jenž letěl ze Švédska do Kanady na jednu hodinu přednášky, se pak večer sešel s Kardachem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Naše návrhy byly přijaty dost vlažně. Tehdy jsme si uvědomili, že potřebujeme pro projekt jméno, které by mohl použít každý,“ vysvětluje Kardach. Aby zapili žal, vydali se oba do nedalekého baru a skončili rozebíráním Kardachových vášní. „Měli jsme pár piv a Jima zajímala historie, takže se mě zeptal na Vikingy. Povídali jsme si o tom docela dlouho,“ říká Sven a přiznává, že jeho vzpomínky na historickou noc jsou trochu zastřené.

Šovinistický příběh a dánský král

Kardach prohlásil, že všechno, co ví o Vikinzích, je, že „pobíhali kolem v rohatých přilbách, plenili místa a měli šílené náčelníky.“ Mattisson mu doporučil, aby si přečetl velmi známý historický román Zrzavý Orm. Odehrává se v 10. století a je to šovinistický příběh o chlapci, kterého si Vikingové vezmou jako rukojmí. Jedno jméno ale Kardacha zaujalo – dánský král se totiž jmenoval Harald „Modrý zub“ (tedy Bluetooth) Gormsson.

Přezdívka významné postavy Skandinávie 10. století odkazovala k mrtvému zubu, případně jeho oblibě borůvek. Stejně tak ale mohlo jít jen o chybný překlad. Během své vlády nad Dánskem se postupně odvrátil od pohanské víry a norských bohů, až nakonec konvertoval ke křesťanství. Známý je však především pro sjednocení Norska a Dánska v alianci, která historicky trvala až do roku 1814, což je rozhodně významný počin.

Paralela pro technologii

Král, který sjednotil skandinávské rivaly. Paralela, která se přímo nabízela pro sjednocení osobních počítačů a mobilního průmyslu pomocí krátkého bezdrátového spojení. Odkaz na krále šel dokonce až za jméno. Logo technologie totiž na první pohled připomíná geometrickou klikatici. Ve skutečnosti jde ale o překrytí run pro písmena „H“ a „B“, tedy iniciály samotného krále Vikingů. V jednom muži se tak skrývalo všechno potřebné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nízký na náklady a s malou spotřebou byl Bluetooth roku 1998 konečně spuštěn. Technologie dovolovala počítačovým systémům komunikovat mezi sebou na krátkou vzdálenost, a to bezdrátově. První aparát vybavený tímto vstupem se na trhu objevil v roce 1999. Jméno bylo původně plánováno jak provizorium, dokud se nenajde něco lepšího. Jak se ukázalo, vydržel to král „Modrý zub“ až dodnes.

Jaká další zajímavá příhoda spojená se vznikem techniky vás napadá?

Zdroj: TheLocal

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články