Zavolali mu z banky, brzy přišel o většinu svých peněz: Kdo zvedne hovor z tohoto čísla, čeká ho stejný osud

Tváří se jako hovor z banky, jde však o podvod. Kdo zvedne telefonát z tohoto čísla, skončí na mizině. Situace je vážnější než kdy předtím. Na tohle si dejte dobrý pozor.

exekuce i Zdroj fotografie: Bernat Agullo from Tokyo, Japan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kybernetické podvody na nás útočí doslova ze všech stran. Jsou záludnější, sofistikovanější a denně se s nimi musí vypořádat stovky důvěřivých lidí. Mezi nejzáludnější pak patří telefonní hovory, které se vydávají za hovor z vaší banky. Rozeznat takový podvod vůbec není jednoduché. Proto je důležité šířit v tomto ohledu osvětu, která může příště ochránit třeba vaší peněženku.

Falešné hovory z banky

Klíčovým slovem u těchto podvodných případů je takzvaný spoofing. Jedná se o techniku, díky které se podvodníci vydávají za někoho jiného. Často tak zneužívají jméno státních úřadů, nadnárodních společností nebo se vydávají za falešné bankéře. Spoofing v tomto případě využívají k maskování svých telefonních čísel, takže na displeji oběti se zobrazí oficiální číslo z banky nebo jiné instituce, které si může jednoduše ověřit na internetu. Na první pohled tak nemá oběť šanci poznat, zda se jedná o podvod nebo ji skutečně volá pracovník banky.

České poště
Kvůli hovoru z banky přišel o 200 000 Kč. Pokud podobný hovor zvednete, čeká vás to samé
desetitisice
iZdroj fotografie: Depositephotos
Obyčejný hovor z banky vás může připravit o spoustu peněz.

Dostanou vás do časového presu

Podvodné jednání byste však měli rozeznat v průběhu samotného telefonního hovoru. Pokud na vás bude dotyčný mluvit cizí řečí nebo bude mít znatelný cizí přízvuk, může se jednat o první náznak toho, že se jedná o podvodníka. Většina podvodů k nám totiž míří ze zahraničí. Mnohem více byste se však měli zaměřit na samotné sdělení telefonního hovoru. Telefonáty, které se tváří jako hovory z banky, se své oběti snaží přesvědčit, že došlo ke krádeži jejich identity nebo k napadení jejich bankovního účtu.

Podvodník má o své oběti většinou dost přesné informace, které si dopředu zjistil, a snaží se vyvolat dojem důvěryhodnosti. Z psychologického hlediska to skvěle funguje, a proto je tento druh podvodu tak špatně rozeznatelný. Existuje však několik varovných znaků, u kterých by měl zpozornět každý – časová tíseň a příliš citlivé informace. Pokud na vás volající tlačí, že musíte jednat okamžitě a bez času na rozmyšlenou, požaduje po vás převod financí na neznámý účet nebo po vás vyžaduje citlivé osobní informace, pravděpodobně se jedná o podvod.

malware Joker
Na těchto oblíbených 35 aplikací pozor: Každá z nich obsahuje nebezpečný virus, který dokáže z banky vysát 50 000 Kč
z banky
iZdroj fotografie: Depositephotos
Podvodné hovory a SMS zprávy hlaste mobilním operátorům.

Podvody hlaste mobilním operátorům

Rozpoznat falešný hovor z banky můžete podle toho, jaké informace jsou po vás vyžadovány. Skutečný bankéř nikdy nebude vyžadovat váš PIN k platební kartě, CVC kód nebo jednorázové autorizační kódy. Takové informace byste nikdy nikomu neměli sdělovat, bez ohledu na to, jak moc na vás bude naléhat. Každý pokus o podvod můžete navíc bezplatně nahlásit na číslo 7726. Každý nahlášený případ prověřují mobilní operátoři, kteří tak zvyšují ochranu proti podvodnému jednání, jak uvádí ve své tiskové zprávě Vodafone.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články