Vypadá to jako hovor z banky, jde však o podvod. Kdo zvedne telefonát z tohoto čísla, přijde o 270 000 Kč. Situace je skutečně vážná. Další obětí můžete být třeba vy.
Závažnost a četnost kybernetických podvodů neustále stoupá. Oběti mnohdy přichází o stovky tisíc korun, které si velmi často pujčí v bance. V jednu chvíli tak přijdou o vlastní úspory, a navíc si v bance vytvoří dluh, který musí dalších několik let splácet. K tomu všemu vás mohou svou manipulací přimět vychytralí podvodníci, kteří se vydávají za falešné pracovníky banky nebo falešné investiční poradce.
Volali jí z banky kvůli napadenému účtu
Jeden z těchto případů se odehrál na začátku roku na Olomoucku. Mladé ženě jednoho dne zavolal neznámý muž, který se vydával za pracovníka její banky. Upozornil ženu na možné ohrožení jejího bankovního účtu. Umně ji zmanipuloval k tomu, aby své finance přeposlala na takzvaný bezpečný účet.
Zároveň ji přiměl k tomu, aby si z banky půjčila dalších 270 tisíc korun, které měla taktéž zaslat na neznámé účty. Vše samozřejmě ve jménu záchrany její bankovní identity. Když žena druhý den zavolala do banky, aby se na celou situaci přeptala, zjistila, že se stala obětí podvodu, jak uvádí Týdeník Policie.
Nepovedená rekvalifikace na investičního makléře
Další případ se odehrál o pár měsíců dříve a jeho následky byly ještě závažnější. Šestačtyřicetiletou ženu na internetu zaujala nabídka rekvalifikace na investičního makléře se zaměřením na kryptoměnu. Žena to vnímala jako ideální příležitost, jak si nějaké peníze přivydělat a na inzerát zareagovala. Téměř okamžitě ji kontaktoval domnělý instruktor, který jí hned na začátku nadiktoval seznam mobilních aplikací, které si musí pro investování stáhnout. Konkrétně se jednalo o aplikace Kraken, AnyDesk a Wire. Jedna z aplikací měla sloužit ke sledování vývoje jejích investic.
Žena tedy provedla první investici ve výši 4 500 korun. Tato investice ji za pár dní vydělala 50 euro, které si bez problémů vyplatila na vlastní účet. Povzbuzena pozitivní zkušeností se nechala lehce přesvědčit k dalším větším investicím, kvůli kterým si finanční prostředky vypůjčila z banky. Nejdříve si sjednala úvěr ve výši 150 tisíc korun, následně druhý ve výši 250 tisíc korun. Všechny tyto peníze takzvaně investovala a v dané aplikaci sledovala jejich pozitivní vývoj.
Zůstaly jí pouze dluhy
Když si však chtěla „vydělané“ peníze vyplatit, začaly problémy. Místo vysněného bohatství dostala jen řadu výmluv. Když jí došla trpělivost, celou situaci nahlásila policii. Stále však každý měsíc splácí 6 500 korun na obou úvěrech a své peníze už nejspíš nikdy neuvidí.