Přišla vám SMS zpráva od téhle firmy? Jde o podvod, jedno kliknutí vám vyluxuje celý bankovní účet

Falešná Balíkovna i Česká pošta. Podvodníci jsou opět na scéně se svým oblíbeným typem podvodů. Během chvilky vás připraví o osobní údaje i všechny peníze.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Českem se šíří nová vlna phishingových útoků. Kyberzločinci ke svým podvodům opět využívají jméno České pošty. Falešná Balíkovna vám pošle SMS zprávu s inkriminovaným odkazem, který má ukrást vaše osobní i platební údaje. Kdo si nedá pozor, může přijít o velké množství peněz.

Falešná Balíkovna útočí

V posledních dnech opět narostl výskyt phishingových útoků, které využívají jméno České pošty. Falešná Balíkovna rozesílá důvěřivým obětem podvodné SMS zprávy. Podle nich nelze vaši zásilku doručit, protože buď chybí údaje adresáta nebo je potřeba doplatit nějaký poplatek. Velice často se může taky jednat o údajné doplacení cla.

Prvním vykřičníkem, že tady něco nehraje, by mělo být samotné číslo, ze kterého vám zpráva přijde. Podvodníci často zprávy rozesílají z různých zahraničních čísel. Pokud má tedy předvolba telefonního čísla jiný tvar než +420, měli byste zbystřit. U toho by však vaše obezřetnost neměla v žádném případě skončit, protože byly zaznamenány i útoky, které byly poslány z tuzemských čísel. Rozhodně si proto všímejte i dalších podezřelých znaků.

české pošty
iZdroj fotografie: Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA

Podezřelé odkazy

Na tento druh podvodu se nejčastěji nachytají lidé, kteří skutečně nějaký balíček očekávají. Proto se tyto phishingové útoky ve velkém vyrojí v období různých svátků, jako jsou Vánoce či Velikonoce, kdy spousta lidí objednává různé dárky a podobně. Podvodníci spoléhají na všeobecný shon a stres, který může tyto dny doprovázet, a kvůli kterému jsou lidé méně ostražití. To se vám může stát osudným především při útoku z českého čísla, kdy vás do očí doslova neudeří neznámá předvolba.

Dalším varováním pak je URL adresa přiloženého odkazu, na kterém byste měli vyplnit požadované údaje. Falešná Balíkovna a jiní kyberšmejdi totiž používají podivné domény, které mohou mít tvar is.gd, rb.gy, cpost.czf, qrco.de a podobně. Mějte proto na paměti, že jediná legitimní doména Balíkovny a České pošty vždy obsahuje jednoduchou doménu .cz.

Hlavně na nic neklikat: Českem se šíří podvodné SMS zprávy a e-maily od České pošty

Jazyk hodně napoví

Spolehlivějším ukazatelem toho, že se vás snaží napálit falešná Balíkovna, může být kostrbatá a podivná čeština ve znění zprávy. Jazykové nedostatky se projevují především pro češtinu nezvyklým slovosledem, mezi slovy často chybí mezery, je zde absence skloňování nebo naopak používání hranatých závorek. Na takové zprávy raději vůbec nereagujte a dané číslo rovnou zablokujte. Přispějete tak k ochraně svých osobních dat i peněz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články