Vžijte se do role policisty a rozluštěte dvojici záhad. Bude pro vás identifikace piráta silnic oříšek?

Řešení hádanek a vyšetřování případů funguje na totožném principu. Z daných informací musíte vydedukovat ty chybějící a získat tak celý obrázek situace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou z historicky prvních detektivních povídek je příběh Vraždy v ulici Morgue od Edgara Allana Poea. Kromě toho jde o první popis zápletky, kterou dnes označujeme termínem „záhada uzavřené místnosti“ nebo „záhada zamčeného pokoje“. Jde o princip, kdy je v uzavřené místnosti, ze které nebylo možné jakkoli uniknout, nalezeno mrtvé tělo bez pachatele. Je zde také představena neschopná a ve výsledku bezradná policie.

Identifikujte piráta silnic

Jednoho pozdního večera projelo auto pěší zónou v úzké vedlejší uličce a ujelo bez zastavení. Policista, který ho viděl ujíždět z místa, ohlásil, že se pohybovalo velmi rychle. Samotnou událost vidělo taky šest přítomných přihlížejících. Poskytli následující protichůdná svědectví ohledně toho, co se stalo. Šlo o modré auto, které řídil muž. Pohybovalo se velmi rychle a mělo zhasnutá světla. Mělo poznávací značku a nejelo příliš rychle.

iZdroj fotografie: Pxhere

Byla to Toyota a měla zhasnutá světla. Auto nemělo žádnou poznávací značku a řídila ho žena. Byl to šedý Ford. Když bylo auto i s řidičem konečně zadrženo, ukázalo se, že jen u jednoho ze svědků byla informace zcela správná. Každý ze zbývající pětice poskytl jednu správnou a jednu chybnou indicii. S tímhle na paměti zjistěte značku vozu, barvu, rychlost, přítomnost poznávací značky, stav světel a pohlaví toho, kdo řídil.

Kdo byl osobou za volantem jakého vozu?

Jednalo se o modrý Ford, který měl poznávací značku. Jel vysokou rychlostí s vypnutými světly a za volantem seděla žena. Řešení hádanky leží v informaci, kterou poskytl policista (tedy že auto jelo velmi rychle). Pokud přijmeme toto prohlášení jako pravdivé, pak je prohlášení dalšího svědka o pomalosti vozidla automaticky neplatné. S tímto precedentem už není rozpoznání platných a neplatných částí dalších svědectví žádný problém.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jako bonus zkuste ještě vydedukovat, jakou činnost dělají všichni lidé na světě najednou. Na Poeův prototyp detektivky navázali další autoři, v první řadě Arthur Conan Doyle, otec Sherlocka Holmese. Následovali Dorothy Sayers, Agatha Christie nebo P. D. James. Během 20. století se silně prosadila tzv. americká drsná škola, kde za spravedlnost bojuje osamělý jednotlivec ve stylu Divokého západu. Všichni lidé na světě stárnou.

Jak jste si u dopravního přestupku vedli?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články