Prakticky veškeré toalety na světě jsou bílé, ačkoli jiná barva by se někdy zdála jako lepší řešení. Za sněhově zářivým odstínem se však skrývá více logiky, než je patrné.
Vyrobit bílou toaletu se může zdát jako přidělávání si práce, vzhledem k tomu, co všechno se na ní děje. Jenže za skutečností, že většina lidí má doma bílý záchod, se skrývá několik zcela klíčových okolností. V první řadě jde o to, že toalety jsou vyrobeny z porcelánu, což je vzhledem k účelu vybavení nejlepší volba. Po vypálení je jeho povrch sklovitý, vodotěsný a taky se na něm neudrží moc nečistot. Proto se navzdory bílé velmi dobře čistí.
Odstín jednoduchý na výrobu
Porcelán je přirozeně bílý už skrze proces vypalování při velmi vysokých teplotách. Když je potřeba jiná barva, je třeba přidat zvláštní pigment, než se dá vysušit do trouby. Výroba bílého je tak levnější a jednodušší, protože odpadá několik kroků. Bílou barvu máme obecně spojenou s hygienou a čistotou. Proto nosí doktoři bílé pláště, ordinace jsou bílé a prakticky veškeré sanitární vybavení též. Jo, až na ta zelená roucha u chirurgů.
Podle teorie barev nám jednotlivé odstíny nastavují náladu a emoce. Ačkoli existují kulturní i genderové rozdíly, bílá je většinou spojena s čistotou i bezpečím. Proto jsou nemocnice obvykle bílé, působí tak čistě, sterilně a tedy jako absence rizik. Tmavé barvy, hlavně černou a hnědou, míváme spojené s něčím negativním a nepříjemným. Světlé barvy by v principu mohly fungovat, jenže nemají tu asociaci s čistotou. A to je v koupelně zásadní.
Odchylky se dlouhodobě nechytily
Samozřejmě existují jiné varianty. Záchody se vyráběly v mnoha podobách včetně pozlacených mís. Jenže šlo vždycky jen o dočasný výstřelek nebo výrobek zcela na míru, například pro šlechtu. Čistě bílé provedení je překonalo už počátkem 20. století a dnes jsou takové kousky spíš muzejními exponáty. Ze starších domů nebo bytů se někde zachovalo dřevěné prkénko, které je doslova ohlazeno generacemi. Bílá ale zcela dominuje.
Kromě stejné barvy jsou navíc tyto toalety uniformní a vejdou se do každého bytu i domu, kde zapadnou do každého designu. S jejich bělostí už také počítají návrháři a další připojené profese. Takový černý by celé aranžmá rozbil a kvůli vlivu na prostor se rozhodně nehodí do malých kabinek. A protože jsou toalety jedním z klíčových prvků moderního světa, není divu, že získaly své vlastní výročí, které každoročně připadá na 19. Listopad.
Oslavte světový den toalet
Ne, nejedná se o žádnou recesi, ale o skutečný mezinárodní den oficiálně vyhlášený OSN. Datum je příležitostí zvýšit povědomí o hygienických podmínkách na planetě, které jsou v mnoha zemích stále drastickým problémem. Přes veškerou moderní technologii nemá dnes stále více jak 673 milionů lidí přístup k řádné kanalizaci a musí konat svou potřebu se velmi rizikových podmínkách. To vede k nemocem, zraněním a dalším potížím.
Podle odhadů více jak 58 % všech případů průjmu na světě způsobuje nebezpečná voda, špatná hygiena a také návyky, například nedostatečné mytí rukou. Děsivým výsledkem je smrti půl milionu dětí pod pět let každý rok. Zmíněných 673 milionů je stále nuceno k potřebě v otevřeném prostoru, což je obtížné hlavně pro ženy a dívky. Volí proto konání potřeby v noci, což je ve tmě a o samotě dělá snadným terčem pro útok.
Máte toaletu v bílém nebo jiném provedení?