Drahé superbrýle vyrobené v USA dělají z vojáků živý cíl. Nová americká pýcha je podle mnohých spíš za trest než za odměnu

Moderní technologie výrazně pomáhají zvyšovat bojovou hodnotu a efektivitu vojáků a zbraní. Jejich zavádění však není bez obtíží a mnohdy se nepovede.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Inteligentní bojové brýle IVAS mají z pěšáků amerických ozbrojených sil udělat nové supervojáky. Alespoň taková je představa Pentagonu, který se rozhodl objednat 120 tisíc těchto brýlí založených na technologii HoloLens Augmented Reality od Microsoftu. Jde o obří kontrakt za téměř 22 miliard dolarů (548 miliard korun). I přes astronomickou cenu mají vojáci, kteří je testovali, mnoho problémů. I když jiné aspekty si velmi pochvalují.

Brýle mají vojáky informovat

Komerční sada HoloLens je pro armádu velmi přepracovaná. Systém se nazývá The Integrated Visual Augmentation System a je spíše známý pod zkratkou IVAS. Využívá rozšířenou realitu k promítání dat v zorném poli vojáka včetně map, nepřátelských pozic, klíčových přátelských pozic a dalších informací. Může například i vidět prostřednictvím kamer vozidel či dronů jejich okolí. V podstatě jde o to poskytnout vojákům, kteří se budou pohybovat v předních liniích, dostatek informací, které potřebují a usnadnit velení a řízení operací.

Problémem je, že mnozí vojáci poukazují na nedostatky IVAS. Jedním z nejkritizovanějších je skutečnost, že displej brýlí vyzařuje světlo. To může být pro uživatele smrtelné hlavně v noci. V případě používání brýli, které mají být dle všeho integrovány s nejnovějšími systémy nočního vidění, by mohlo světlo snadno prozradit jejich pozici na stovky metrů daleko. V podstatě by se stali ideálním cílem pro odstřelovače, který by přesně viděl, kde se nachází jejich hlava.

Omezené zorné pole a periferní vidění

Mnozí vojáci si také stěžovali, že brýle omezovaly jejich periferní vidění a měli menší zorné pole než v případě, kdy používaly své oči. To samozřejmě může mít negativní dopady na bojišti, kdy by nemuseli zaznamenat nepřítele blížícího se zboku. Některým vojákům údajně IVAS způsobovaly bolesti hlavy nebo si stěžovali na únavu očí. Ve spojitosti s hmotností helmy, na které jsou brýle uchyceny, jim zařízení působí značně nekomfortní pocity.

iZdroj fotografie: Public Domain

Ale existuje i mnoho pozitiv, které vojáci z testů hlásí. Brýle podle nich například výrazně zlepšují rychlost a orientaci vojáků v terénu. Protože pomáhají v navigaci, jednotky se nemusí zastavovat a kontrolovat svoji cestu. Také si je pochvalovali mnozí velitelé, kteří díky nim vědí, kde se přesně nacházejí jejich podřízení a co dělají. To pomáhá předcházet zmatkům, usnadňuje velení a koordinaci akcí jednotky.

Program je také trnem v oku některých amerických kongresmanů, kterým se nezdá hlavně cena, ale i výsledky testů. Na začátku roku 2022 dokonce stopli část financování. Nyní ale měly americké ozbrojené síly obdržet první sady brýlí z první pětitisícové dodávky. Testy a optimalizace systému tak budou nejspíše pokračovat. Až výsledky ukážou, zda se bude jednat o dobře vynaložené prostředky, které značně zvýší bojovou sílu pěchoty, nebo jen o zbytečně vyhozené peníze.

Jaké výhody a nevýhody mohou dát brýle vojákům?

Zdroj: Military
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články