I když tu máme Apple, Microsoft, Yahoo! a další, pokud jde o hledání, zachovává si dominanci stále jen jeden technologický gigant. Je tak silný, že se dostal i do slovníků.
Vzhledem k tomu, kolik dalších služeb už je na Google navázáno, co by se stalo, kdyby celý tento kolos spadl? A co by mohlo takový výpadek způsobit? Jak by byly naše životy dotčeny a jaké alternativy bychom pro jeho portfolio měli? Při několika nedávných výpadcích byl Twitter okamžitě zaplaven hashtagy #googledown. Přestaly také fungovat služby, které spoléhají na technologické pozadí Googlu. Klid, vaši Pokémoni jsou v bezpečí.
Krátký výpadek, mnoho mrtvých stránek
Komunita youtuberů při nedávném výpadku zpanikařila, že je někdo odstřihl od jejich účtů. I když byly tyto problémy opraveny během pouhé hodiny, ukázalo to, jak důležitým se Google stal pro naše životy. A to bylo opravdu jen několik desítek minut – jak bychom reagovali při týdenní nedostupnosti? Pokud by byl Google například obětí útoku hackerů, nejspíš by byl zálohován a opět spuštěn poměrně rychle. Ostatně sám má celé týmy hledačů chyb.
Mnozí z nich jsou bývalí hackeři, kteří právě takové útoky prováděli, a technologický gigant jim nepochybně za jejich schopnosti velmi štědře platí. Jen od roku 2010 utratil Google přibližně 21 milionů dolarů (asi 460 milionů korun) jen za hledání chyb ve svých vlastních službách a systémech. Ale jen pro zajímavost si zkusme kritický scénář. V něm skutečně ostřílená skupina hackerů shodí všechno a způsobí masivní serverový výpadek, takže bude vše spojené s Googlem mrtvé.
Google na týden ve tmě
Komunita fanoušků by se nejspíš okamžitě přesunula na Facebook, Instagram, Snapchat nebo TikTok. Hodně youtuberů by muselo začít hledat nové systémy výdělku, protože závisí na platbách od Googlu. Pravděpodobným koncovým přístavem by byly Twitch, Vimeo, Talk about a Peddie-pite-to-the-face. S pádem YouTube by zaznamenaly nárůst prodejů streamovací služby jako Netflix, Hulu či Amazon Prime. Jenže to je jen vršek ledovce.
S nedostupností všech služeb Googlu by bylo ztraceno mnoho firem, institucí a škol. Prakticky všechny totiž používají online aplikace jako tabulky, fotky nebo Google Drive a mají je hluboko zavedeny ve vlastních systémech. Americké školy běžně spoléhají na Google Meets v rámci online lekcí. Další instituce pak spoléhají na Google hlavně jako datové úložiště. Jeho výpadek by tak vedl k mnoha dalším pádům kvůli prudkým datovým přesunům.
Vliv na mnoha technických frontách
Google je klíčový, protože díky své velikosti dokáže zpracovávat tolik dat a uživatelů, co je například pro Yahoo! nemyslitelné. Přelitím provozu by tak nastala online tsunami, která by postupně likvidovala jako domino další hráče. Mnoho malých firem, které jsou na služby Googlu zcela vázané, by mohlo rovnou zavřít. Týdenní výpadek je pro ně likvidační, ačkoli vláda by k této okolnosti nejspíš přihlédla. Rozhodně by ale šlo o obrovské ztráty.
Pokud žijete v chytré domácnosti a spoléháte na Google, doufejte, že tato situace nikdy nenastane. Co se týče čistě vyhledávání, existují samozřejmě alternativy. Jenže nejspíš zjistíte, že neposkytují tak kvalitní výsledky. To vychází hlavně z toho, že si Google pamatuje naši historii a adaptuje výsledky podle naší lokality a dalších okolností. Je třeba si také uvědomit, že jeho hlavním a základním cílem je prodej relevantní reklamy.
Věčný kruh internetové reklamy
V tomto ohledu by výpadek znamenal okamžité finanční ztráty pro kohokoli, kdo na Googlu inzeruje zboží či služby. A bez souvisejícího vyhodnocení by mnoho firem také zcela ztratilo přehled o tom, jak si vlastně obchodně stojí. I přes následnou nápravu problémů by poklesla důvěra v Google jako celek. I kdyby to bylo jen těch 7 dní, je jasné, že k čemu došlo jednou, může nastat opět. A při výskytu bez předchozích varování je to ještě horší.
Komplexní výpadek Googlu je věc, kterou je třeba brát v potaz, ale jeho pravděpodobnost je velmi malá. V technologickém gigantu pracují jedny z nejlepších mozků naší planety a žádný problém není tak náročný, aby nešel vyřešit. Nutno však podotknout, že naše závislost na Googlu je naprosto jedinečná a zároveň on sám není nezranitelný. Robustní bezpochyby. Žádná zeď ovšem nevydrží všechno a tahle je jen z jedniček a nul.
Používáte na vyhledávání Google, nebo nějakou alternativu?