Dodávky západních tanků na Ukrajinu mění situaci na bojišti. Někteří experti ale upozorňují, že to na Rusko nemusí stačit

Západní země se rozhodly poslat Ukrajině moderní tanky, ty ruské budou většinou výrazně převyšovat. Ovšem Rusko má stále mnoho vojáků.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Nizozemí / Creative Commons / CC0
                   

Situaci na ukrajinském bojišti mohou v příštích měsících výrazně ovlivnit dodávky moderních západních tanků Ukrajině. Po spojencích je žádala delší dobu a nyní je jasné, že dostane nejen nejčastěji zmiňované Leopard 2, ale i americké A1M1 Abrams, případně jejich modernější verzi A1M2, britské Challenger 2 a možná i francouzské Leclerc. Ovšem třeba podle bývalého podplukovníka americké armády ve výslužbě Daniela Davise to stejně nemusí vést k porážce Ruska.

Ukrajinské tanky ruské stroje nepřevyšují

Výše zmíněné stroje jsou bezesporu lepší než tanky v současné výzbroji Ukrajiny. Ta se spoléhá především na své různě modernizované varianty tanků T-64 a T-80, ze zahraničí dostala hlavně tanky T-72, případně nějaké ukořistila Rusku. Její tanky se ale těm ruským nanejvýš vyrovnají a nejvyspělejší ruské modernizace (třeba T-72B3M) jsou přece jen lepší než ukrajinské zbraně, nemluvě o nejnovějších ruských tancích T-90M.

Naopak ten je asi jediným strojem v některých parametrech se rovnajícím západním tankům. Je sice o něco pomalejší než Leopard 2 nebo Abrams, ale má mít o něco větší dostřel, hlavně za použití řízených raket. Ovšem západní tanky mají být větší, a hlavně v přední části lépe pancéřované, mají velice kvalitní zaměřování a přesná děla. Co tato děla ve spojení s protitankovou municí umí proti sovětským verzím tanků, se nejlépe ukázalo v bojích s iráckými obrněnými divizemi.

iZdroj fotografie: Uživatel mark6mauno / Creative Commons / CC BY

Ovšem Davis upozorňuje, že ani sebelepší stroje nemohou válku vyhrát. Podle něho jsou stále rozhodujícím faktorem vojáci a lidská síla. Na to, aby Ukrajina porazila ruskou armádu, by podle něho potřebovala obrovskou sílu. Ačkoli ruské jednotky v bojích na Ukrajině utrpěly minimálně 3 velké porážky u Kyjeva, Charkova a Chersonu, ruská armáda rozhodně poražena není, o čemž mohou svědčit i její současné akce v okolí Bachmutu.

Rusko může znovu mobilizovat

Rusko se potýká s mnoha problémy, ale stále má lidské zdroje na to, aby svoje ozbrojené síly doplňovalo, a může spustit další vlnu mobilizace. I když je samozřejmě otázka, jak kvalitní výcvik vojáci dostanou a jaké vybavení pro ně bude k dispozici, Rusko rozhodně lidské a určitě nemalé materiální zdroje stále má. Ani velké ztráty během války dle všeho nepřiměly ruskou společnost svázanou různými restrikcemi k odporu k válce a je ochotná své syny na frontu nadále posílat.

Zdroje bezesporu má i Ukrajina, i když počet jejích obyvatel není tak vysoký a určitě také utrpěla nemalé ztráty. Vojáci mají motivaci k obraně vlasti a jsou si vědomi svých předchozích vítězství. Kromě materiální pomoci jich řada podstupuje nebo brzy podstoupí výcvik podle západních standardů. Každopádně pokud na bojišti nebo v politice některé ze zemí nedojde k neočekávané události, válka bude nejspíše ještě trvat dlouho.

Co by mohlo vést k porážce některé ze stran ve válce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články