Všechny národy po něm touží –⁠ raketový systém Patriot. Jak tato obranná zbraň funguje a proč je tolik žádaná?

Jak se západní zbraně dostávají do bojů na Ukrajině, jedna z nich se těší neustálé pozornosti. Konkrétně americký protiletecký raketový systém Patriot.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Byl vyvinut jako pokročilá obrana proti řízeným střelám, balistickým raketám a také moderním nepřátelským leteckým strojům. Systém MIM-104 Patriot je SAM systém (surface-to-air-missile), tedy systém raket země-vzduch. Poskytuje velmi kvalitní obranu proti příchozím leteckým úderům a prezidentu Zelenskému by velmi pomohl, protože cílem Ukrajiny je hlavně bezletová zóna. Tu ovšem další státy kategoricky odmítly.

Když ne zóna, tak aspoň rakety

Podle amerického prezidenta Joea Bidena by to vyžadovalo americké jednotky, které budou protiletecké systémy obsluhovat. A tento akt by Moskva nepochybně vyhodnotila jako eskalaci války. Ale co je vlastně systém Patriot a proč ho všichni tak hrozně chtějí? MIM-104 Patriot je raketová baterie, která nahradila předchozí SAM systémy. Postupně se stal hlavní linií USA proti cizím raketám, stíhačkám a další vojenské letecké technice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesněji řečeno Patriot nahradil systémy Nike Hercules a aktuálně jde o primární protiraketové vojenské systémy. Byl navržen v roce 1969 a vyrábí ho firma Raytheon za cenu 1 miliardy dolarů (asi 22,4 miliard korun). Systém nese celkem 4 rakety, přičemž jedna stojí 3 miliony dolarů (67,3 milionů korun). Patriot je mobilní a sestává ze 4 částí: komunikace, velínu, radarové jednotky a raketového navádění. Radar, který identifikuje příchozí hrozby, stojí za celou přezdívkou systému.

Dosah, váha raket a komunikace

Detekční systém se totiž celkově jmenuje „Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target“, technicky také AN/MPQ-53. Údajně má mít dosah 100 kilometrů. Uvnitř raketových trubek jsou usazeny obrovské 5,2 metru dlouhé rakety vybavené bojovými hlavicemi o váze 90 kilogramů. Vylepšené rakety používají rozšířený naváděcí systém, takže během letu nadále komunikují se základnou a adaptují se na nový kurz.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každá raketa má minimální letový čas méně než 90 vteřin a maximální 3,5 minuty. Za tuto dobu může urazit až 70 kilometrů. Patrioty se obvykle pohybují ve skupině po 8 odpalovačích (každý o 4 raketách) doprovázeny skupinou 90 vojáků. Nicméně Patriot je aktuálně používán dalšími státy napříč světem včetně mnoha evropských zemí, Jižní Koreje či Tchaj-wanu. Systém už sloužil v mnoha střetech, např. v Perském zálivu.

Proč po něm každý touží?

Jde o jeden z mála dostupných systémů, který dovede bránit proti nepřátelským raketám, což z něj dělá vytoužený arzenál prakticky každého státu. Rakety se už ukázaly jako velmi destruktivní síla a Rusko jich na Ukrajině vypálilo přes 1 100. Podle mnoha zpráv jich ale přes 60 % vůbec nefungovalo a buď vůbec nevystřelily, nebo ani po dopadu nevybuchly. Navzdory obrovské užitečnosti systému Patriot se USA vyjádřily k jejich účasti negativně.

Prezident Biden i další zdroje uvádějí, že použití této baterie vyžaduje specifický výcvik, což by znamenalo účast amerických jednotek na Ukrajině. Opět tak potvrdil, že americké jednotky během konfliktu Ukrajiny s Ruskem na půdu státu nevkročí, což vylučuje i možnost použití Patriotu. A to přesto, že další zbraně USA dodávají na Ukrajinu zcela pravidelně. Patriot se nicméně ustaluje na hranicích okolních států, hlavně v Polsku.

Jak by mohly USA Ukrajině ještě pomoci?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články