Je v dešti lepší běžet, nebo jít? Tohle by se mělo učit ve škole, téměř každý to dělá úplně špatně

Tuhle otázku si kladete nejspíš vždycky, když vás na ulici chytne náhlá přeháňka. Každopádně je v takové situaci prioritou dostat se někam do sucha.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže jakým tempem? Je lepší běžet nebo naopak normálně jít? Může to znít nesmyslně, protože déšť přece padá všude ne? Běh nás dostane do sucha rychleji, jenže se po cestě asi setkáme s větším množstvím kapek, což by zase nahrávalo klidné chůzi. Jakmile tuto běžnou věc začnete rozebírat, nedostanete ji z hlavy. Je to jako s adresami na dopisech. Děláte to instinktivně dobře, dokud vám někdo nezačne radit, jak se to má dělat opravdu správně.

Rychlost nebo méně kapek za krkem?

Objem deště, který nám dopadne na hlavu nebo jakoukoli jinou část těla během každé vteřiny, je striktně určen tím, jak silně prší. Z toho plyne, že poklus ani ostrá chůze nijak nezmění tempo, jakým budete vlhnout. Pokud ale míříte do suchého úkrytu, dostanete se do něj logicky rychleji během a rozběsněnému živlu budete vystaveni kratší dobu. Pravdou ovšem je, že během deště nevlhnete jen shora, protože voda je opravdu všude.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jak běžíte, určitě cítíte vodu na tváři. Předek vašeho těla totiž pohybem naráží do stěny dalších kapek. Celkový objem vody, se kterou se po cestě do sucha setkáte, závisí ovšem výlučně na vaší vzdálenosti od cílové destinace. Nemá tedy cokoli společného s rychlostí vašeho pohybu. Tato základní situace se může stát o dost komplikovanější, pokud do rovnice přidáte sílu a směr větru. Intuitivní odpověď ale jasně zní – běžte se schovat co nejrychleji.

Testování a východní lekce

Britská dvojice, která rekreačně běhá, se rozhodla pro test namočení v závislosti na rychlosti pohybu v dešti. Vzali si zcela identické oblečení a srovnali chůzi a běh na 100 metrů za plného lijáku. Následným srovnáním vyšlo najevo, že při běhu byly šaty o 40 % sušší. Tvůrci populárního seriálu Bořiči mýtů (Mythbusters) původně doporučovali chůzi, po tomto vypovídajícím experimentu ale přehodnotili a shodně prohlásili, že běh je výhodnější.

iZdroj fotografie: Pxhere

Můžete k tomu zaujmout velmi vědecký přístup, nebo naopak zvolit instinkt pocházející z cvičení bojových umění. Z bouře je totiž lepší se poučit. Když se setkáte s náhlým deštěm, snažte se nenamočit a běžte rychle podél silnice. Pokud se ale budete pohybovat pomalu pod okapy domů, voda si vás najde stejně. Jestli jste připraveni od začátku, nebudete celkově zaskočeni, i když se stejně trochu namočíte. Tohle poznání platí všude, takže noste deštník.

Zkomplikoval vám déšť někdy výrazně život?

Zdroj: ScienceWorld, ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články