Proč je duha vždy kruhového tvaru a co stojí za tímto kouzelným výjevem? Po této informaci už nikdy nebudete na duhu koukat tak jako předtím

Duha je jeden z nejkrásnějších přírodních fenoménů. Asi proto se stala i prvkem mnoha legend a dalších příběhů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se, že na konci duhy, tedy tam, kde se světlo bude dotýkat země, najde odvážlivec poklad, ideálně hrnec plný zlata. Problém je, že na konec duhy se z prostého důvodu nelze dostat. Kultury napříč historií se snažily tento meteorologický jev popsat a vysvětlit. Ideálně pomocí bohů, nadpřirozených sil či kouzel. Dnes si ovšem můžeme užít její krásu včetně pečlivého rozboru jejího mechanismu.

Jak vzniká dešťový luk

Duha není vlastně není „věc“ v pravém slova smyslu, protože nezabírá žádný prostor. Jde o optický fenomén, který vzniká při správných atmosférických podmínkách a pozici pozorovatele. V základu vyžaduje duha kapky vody ve vzduchu. Proto k ní dochází v momentech, kdy se střetává déšť a sluneční světlo. Čím ostřejší slunce se setká se silnějším deštěm, tím je vzniklá ducha sytější a intenzivnější.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud ji chcete spatřit, musíte mít dešťové mraky před sebou a Slunce v zádech. Tehdy prochází světlo přesně kapkami vody a během tohoto průchodu se ohýbá a láme. Voda je hustší než vzduch a světlo jí tak prochází pomaleji. Pak se světlo odrazí zpátky, opět se ohýbá a jak opouští kapky vody, zrychluje. Jednotlivé barvy mají na svědomí různé vlnové délky světla, z nichž každá se při průchodu kapkou vody ohýbá trochu jiným způsobem.

Vzácná kruhová duha

Duze se anglicky říká doslova „dešťový luk“, protože se nejčastěji objevuje jako půlkruh. V dostatečné výšce nad zemí se za správných podmínek ale dá spatřit plný kruh. Někdy je také možné spatřit za opravdu sytou duhou ještě jednu, méně výraznou. Tu způsobuje druhý odraz světla v kapkách, kdy se světlo vydává na další cestu pod jiným úhlem. Proto se druhá duha také objevuje nad tou předchozí a dohromady tvoří jakýsi tunel.

iZdroj fotografie: NOAA

Z výše uvedeného je jasné, že konec duhy nelze nikdy najít. Sice vidíme, že se duha „noří“ do země na nějakém místě, jenže jakmile se pohneme, duha se pohne s námi. Jak prohlásil astrofyzik Neil deGrasse Tyson: „Proto je konec duchy tak super místo na schování zlata.“ Tyson samozřejmě narážel právě na skutečnost, že konce duhy se nelze nikdy dopátrat. Až příště uvidíte duhu, můžete kromě barevné krásy obdivovat i mechaniku kombinace světla a vody.

Zdroj: SciJinks 

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články