Pozor: Zatímco spíte, váš telefon potají rozesílá vaše data do Ruska a Číny

Šel spát a ráno zjistil, že jeho telefon odesílal data na ruské a čínské servery. Děje se to každému z nás, musíme si dát obrovský pozor.

Váš telefon potají rozesílá data o vašich aktivitách i Zdroj fotografie: Diego Salatino / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Váš telefon rozesílá vaše data do čínských serverů a vy o tom ani nevíte. Existuje možnost, že váš telefon přenáší data do zemí jako Rusko a Čína, aniž byste o tom byli informováni. Tuto hypotézu zkoumal výzkumník z portálu Cybernews. Provedl experiment, při kterém nainstaloval do telefonu s Androidem 100 nejpopulárnějších aplikací a sledoval, kam se telefon připojuje. 

Telefon potají rozesílá data 

Jeho metodika byla překvapivě jednoduchá. Začal s telefonem, který byl zcela nový a nastavený na tovární výchozí hodnoty. Poté stáhl a spustil 100 nejlépe hodnocených bezplatných aplikací z Obchodu Play a udělil jim požadovaná oprávnění. Nechal telefon připojený k internetu po dobu 24 hodin a sledoval jeho aktivity. Pro zjištění, se kterými servery telefon komunikuje a kdy, využil soukromou DNS službu. Závěry experimentu byly zajímavé. 

Telefon s Google Play iZdroj fotografie: Depositphotos
Váš telefon často rozesílá data o vašich aktivitách na ruské a čínské servery.

Data do Ruska i Číny

Telefon se během 24 hodin připojil k různým serverům téměř 6300krát. Nejméně 39krát se spojil s ruskými IP adresami, i když žádná z aplikací v telefonu nebyla přímo ruského původu. Podobně se připojil i k serverům v Číně a Vietnamu, přestože žádná aplikace z těchto zemí nebyla nainstalována. Mezi nejčastěji navštěvované servery patřily obrovské firmy jako Google, Facebook a Microsoft. Samotný Google provedl během 24 hodin téměř 600 dotazů z tohoto telefonu. To naznačuje, že i když nebyly v telefonu nainstalovány žádné podezřelé aplikace, přenos dat na vzdálené servery stále probíhal

Tento experiment poukázal na možné riziko, které souvisí se sledováním a přenosem dat bez vědomí uživatele. Je důležité, aby uživatelé byli obezřetní při instalaci aplikací a vědomi si toho, kam se jejich data mohou dostat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články