Tanky, které Německo darovalo Česku, jsou staré desítky let. Přesto jsou mnohem lepší než současné konstrukce

Tanky konstruované v Sovětském svazu mají chybu, kvůli kterým jim exploduje munice. Západní jsou bezpečnější a v mnohém dalším je dokáží překonat.

i Zdroj fotografie: Friedrich Böhringer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Českou armádu čeká veliká změna, protože z Německa dostane 14 bitevních tanků Leopard 2 a jeden vyprošťovací stroj. Nepůjde sice o nové tanky, ale o více než 30 let staré tanky verze A4, přesto to bude pro české vojáky znamenat obrovskou kvalitativní změnu. Ale také logistickou, navíc si budou muset zvyknout na jinak pojatou obsluhu. Tanky poslouží jako přechod na nejmodernější verze Leopard 2A7+, které by chtěla česká armáda v budoucnu koupit.

Tankové posádky budou čtyřčlenné

Hlavní a nejviditelnější změnou, se kterou se budou muset čeští vojáci vypořádat, je složení posádky. Současné české tanky T-72 jsou vybaveny automatickým nabíjením. Mají tříčlennou posádku, protože nepotřebují nabíječe lidského. Naopak Leopard 2 má nabíjení manuální a tuto českému tankovému vojsku léta neznámou funkci bude nutné zavést. Plusem bude bezpečí osádky. Munice je v nabíječi v T-72 uložena poměrně nebezpečně a při zásahu často exploduje a všechny uvnitř zabije. V Leopardu 2 je uložena mnohem bezpečněji.

Samotné Leopard 2A4 jsou tanky, které byly vyráběny v letech 1985 až 1992. Je to sice stále nejpočetnější verze tohoto stroje, ale v současné době je již považována za zastaralou. Mnohé země ji z výzbroje pomalu vyřazují nebo je nechávají modernizovat na verze vyšší. Ty se liší například tvarem věže, která je odolnější, a pancéřování je zesílené i na dalších místech. Viditelnou změnou je i nová a mnohem výkonnější zbraň.

iZdroj fotografie: Friedrich Böhringer / Creative Commons / CC BY-SA

Verze A4 totiž používá dělo s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů a délkou hlavně 44 ráží. Novější typy mají dělo o délce 55 ráží, což jim umožňuje používat výkonnější munici a zvýšit přesnost. Ovšem nelze tvrdit, že starší dělo je slabé. Bylo zkonstruováno tak, aby si dokázalo poradit se všemi sovětskými tanky existujícími v 80. letech, tedy s naprostou většinou těch, které má dnes ve výzbroji Rusko. I zaměřování a přesnost děla je na mnohem vyšší úrovni. Zároveň pancíř byl v čele konstruován tak, aby ho tehdejší sovětská tanková děla nedokázala překonat.

Mnohem těžší stroj

S čím se budou muset vojáci také vypořádat, je skutečnost, že Leopard 2 je větší a těžší než sovětské tanky. Jestliže je hmotnost v Česku modernizovaného T-72M4CZ 48 tun, německý Leopard 2A4 má hmotnost 62 tun, u verzí A7 je to o zhruba další čtyři tuny více. Na takto velkou zátěž nejsou připravené mnohé české mosty a technika. Na druhou stranu větší německý tank je pohyblivější. Jeho maximální rychlost dosahuje až 72 kilometrů v hodině, u T-72 to je jen 60 kilometrů v hodině.

V případě tanků, které Česko v nejbližší době dostane, jde o bezplatný dar Německa za poskytnutí těžkých zbraní včetně T-72 Ukrajině, nebudou podle všeho nasazeny do žádných bojových situací. Měly by sloužit k výcviku, který připraví české tankisty na nejnovější verze Leopardů 2. Vláda již avizovala, že by jich chtěla nakoupit minimálně 50. Poté, co nejnovější stroje budou mít čeští vojáci ve výzbroji, měly by tyto starší tanky projít modernizací. Například v Německu jsou běžně přestavovány na verze A7 s novou věží, dělem a dalším vybavením, které ve starších chybí.

Jak hodnotíte rozhodnutí přezbrojit armádu na tanky Leopard 2?

Zdroj: DefenseNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články