Až 60 % Čechů v ohrožení: Lidé s e-mailovou adresou u tohoto giganta mohou přijít o bankovní účet

Cloudové uložiště Google Disk řeší aktuální problém se ztrátou dat velkého množství uživatelů, kteří přišli o své sobory, fotky i zálohy. Možná se to týká i vás.

cloudové úložiště i Zdroj fotografie: Deyvid Setti / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Uživatele úložiště Google Disk čekalo nedávno nepříjemné zjištění. Mnohým se z něj ztratilo množství uložených souborů. Někteří uživatelé tak přišli o několik měsíců svých dat, v horších případech se jednalo až o dva roky staré soubory. Cloudové úložiště přitom neslouží pouze k úschově textových dokumentů a fotek, ale také k zálohování a synchronizaci dat mezi jednotlivými zařízeními. Někteří uživatelé tak mohli přijít o citlivé údaje, které mohou být následně zneužity různými podvodníky.

Cloudové úložiště Google Disk

O problému informovali samotní uživatelé na diskuzních fórech společnosti Google. Někteří uživatelé přitom uvádí, že je cloudové úložiště informovalo o tom, že bude jejich Disk obnoven do stavu před několika měsíci. Mnozí uživatelé tak přišli třeba o půl roku svých dat. Nejextrémnější případ představoval ztrátu dat za poslední dva roky. V historii úprav přitom není žádný záznam o uložení či smazání dotčených souborů. Zatím není jasné, zda za problémem stojí softwarové selhání Google Disku nebo kybernetický útok.

platební údaje
iZdroj fotografie: Kushan Dhananjaya Marasinghe / Creative Commons / CC BY-SA

Google situaci aktivně řeší

Společnost Google na stížnosti okamžitě reagovala a vyčlenila tým odborníků, kteří se problémem aktivně zabývají. Zatím však není jasné, co může být příčinou náhlé ztráty dat. Zároveň se může stát, že nebude možné ztracená data znovu obnovit. Spousta uživatelů se tak ke svým souborům a zálohám už nikdy nedostane. To však nejsou jediné neznámé, které celá situace má.

Společnost přiznala, že neznají ani přesné procento uživatelů, kterých se tento problém týká. Někteří uživatelé, kteří problém se ztrátou dat nahlásili, je dokázali obnovit čistě tím, že se na své cloudové úložiště přihlásili z jiného zařízení. U jiných tento trik však nepomohl.

Některé Android aplikace kradou uživatelům data, Google s problémem neumí bojovat

Ztráta spolehlivosti

Obecně však lze říct, že se jedná o velmi nepříjemnou zkušenost, která nepříznivě ovlivní důvěru uživatelů v cloudové úložiště Google Disk. Už před několika lety nahradila cloudová úložiště různé externí disky, na kterých si uživatelé často tvořili své zálohy. Externí disky se však mohly mnohdy zaseknout a přestat pracovat, takže zde platilo vysoké riziko ztráty zálohovaných dat. To se však změnilo s nástupem cloudových úložišť, které měly toto riziko eliminovat. Nyní se však prokázalo, že ani zde neexistuje stoprocentní jistota.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články