Některé Android aplikace kradou uživatelům data, Google s problémem neumí bojovat

Některé aplikace objevené v Obchodě Google Play se mohou tvářit neškodně, jde však ve skutečnosti o nebezpečný spyware.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že některé aplikace v obchodě Google Play kradou po stažení uživatelům data není bohužel žádnou novinkou. Společnost Pradeo nedávno vyzvala uživatele Androidu, aby si dali pozor především na tyto dvě aplikace – File Manager a File Recovery and Data Recovery. Ty se tváří tak, že mají uživateli pomoc, ve skutečnosti se je však snaží okrást o jejich soukromá data.

Nebezpečné aplikace

Aplikace File Manager a File Recovery and Data Recovery byly staženy více než 1,5 milionkrát a tajně kradou uživatelská data. „Jsou naprogramovány tak, aby se spouštěly bez interakce uživatelů a aby tiše kradly a následně posílaly citlivá data uživatelů na různé škodlivé servery se sídlem v Číně,“ uvedl web Pradeo v bezpečnostním upozornění. Aplikace tvrdí, že neshromažďuje žádná data ze zařízení uživatele, ale web Pradeo odhalil, že spyware shromažďoval následující data:

  • Seznamy kontaktů uživatelů ze zařízení a připojených účtů, včetně e-mailu a sociálních médií 
  • Přesná poloha uživatele v reálném čase 
  • Mobilní kód země 
  • Název poskytovatele sítě a síťový kód poskytovatele SIM karty 
  • Číslo verze operačního systému 
  • Značka a model zařízení 
iZdroj fotografie: Pxhere

Data putují do Číny

Zmíněné zdánlivě neškodné aplikace odesílají alarmující množství dat na několik serverů v Číně. Aplikace jsou přitom naprogramovány tak, že tajně skryjí svou ikonku na domovské stránce telefonu, což zamezuje jejich odinstalování. Chce-li uživatel aplikace odstranit, uživatelé musí přejít do seznamu aplikací v nastavení.

Takových aplikací je více

Bohužel, nejde o ojedinělý případ. Takových aplikací, které se nachází v Google Play a okrádají své uživatele o citlivá data, je opravdu mnoho. Například již v roce 2019 web cnet.com informoval o více než 1000 aplikacích, které uživatelům kradou jejich data. Často se týká o seznam kontaktů, informace ze sociálních sítí i informace o zařízení, které uživatel používá. Bohužel, Google stále neví, jak proti takovým spywarům bojovat a takových aplikací stále jen přibývá. 

Zdroj: 7News
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články