Dron zachytil boj 3 ruských a 2 ukrajinských tanků na vzdálenost zhruba 500 metrů

Záběry z tankového souboje jsou velmi unikátní. Na Ukrajině se občas odehrávají, ale na větší analýzy bude třeba počkat asi až po válce.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Přímý souboj tanků na vzdálenost několika set metrů dnes není příliš častým jevem. Tanky se na bojišti na Ukrajině většinou samostatně nenasazují, protože na ně číhá nebezpečí v podobě přenosných protitankových zbraní a obrněných vozidel s protitankovými střelami. Přesto se ale někdy skupiny tanků střetnout mohu a zaznamenat souboj kamerami dronu dává na bitvu neocenitelný pohled.

Zimní bitva v krajině s remízky

Záběry pravděpodobně z ruského dronu, protože video přinesla ruská agentura, zachycují souboj tří ruských a dvou ukrajinských tanků vzdálených od sebe zhruba 500 metrů. Odehrává se v krajině s pásy lesa a odkrytými plochami, ale přesná lokace známá není. Video se objevilo 7. ledna, pravděpodobně se tedy střet odehrál v prvním lednovém týdnu. Krajina je evidentně zimní, ale není zasněžená.

Podle všeho si dvou ukrajinských strojů všimly jako první ruské tanky. Zvolily velmi úspěšnou taktiku. Dva ze strojů pokračovaly po silnici a lákaly na sebe pozornost osádek ukrajinských tanků. Třetí tank se oddělil, aby mohl nečekaně zaútočit ze zálohy, což se mu nakonec úspěšně povedlo. Jeden z ukrajinských tanků byl palbou ruských obrněnců zničen a druhý se tváří tvář přesile 3 na 1 raději stáhl. Samozřejmě jestli pokračovala bitva nějak dále, z krátkého videa jasné není.

Souboj tanků ruské či sovětské konstrukce

Z ne příliš kvalitních záběrů nelze přesně rozeznat, jakého typu byly použité tanky, ačkoli ruské komentáře tvrdí, že dva z jejich strojů byly tanky T-90M, tedy ty nejlepší, jaké má Rusko ve výzbroji. Ukrajinci mohli použít své modernizované T-64, ale mají ve výzbroji i řadu různým způsobem upravených T-72, T-80, případně tanky ukořistěné ruské armádě. Ale to neznamená, že by byl souboj zcela vyrovnaný.

T-90M disponuje stejně jako většina typů tanků používaných na Ukrajině kanonem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, ale modernizovanou verzí. Umožňuje mu používat třeba novou protitankovou munici s mnohem větší průrazností. Má i moderní zaměřovač a řízení palby Kalina, což vycvičené osádce dává mnohem větší šanci na zasažení a zničení cíle. Jeho reaktivní pancéřování typu Relikt navíc výrazně zvyšuje ochranu i proti projektilům APFSDS, je tedy mnohem obtížnější ho zničit.

Jak vést v současnosti úspěšně střet tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články