Stealth bombardéry jsou velmi nákladné stroje, proto jsou zatím jen ve výzbroji USA. Poskytují schopnost zasahovat cíle po celém světě s nižším rizikem sestřelení.
Čína se může stát druhou zemí světa, která bude provozovat bombardéry se schopností stealth, tedy obtížně radarově zaměřitelné stroje. Některá vyjádření čínských představitelů v tisku totiž naznačují, že by se měl uskutečnit významný počin v dějinách čínského letectva. Podle odborníků s největší pravděpodobností půjde o vzlet čínského strategického bombardéru Xian H-20. Stroje, o jehož specifikacích je jen minimum informací.
Čína má jen zastaralé strategické bombardéry
Ačkoli se čínské letectvo v posledních letech významně posunulo kupředu, protože má vlastní bojové stroje čtvrté i páté generace, v oblasti bombardérů tomu tak dosud nebylo. Jediným velkým strategickým bombardérem, kterým Čína disponuje, jsou letouny Xian H-6. To jsou vlastně kopie sovětských Tu-16, jejichž konstrukce pochází z 50. let. V Rusku byly před necelými 30 lety vyřazeny jako zastaralé. Čínské stroje sice prošly modernizacemi, ale požadavky na moderní bombardéry zkrátka nesplňují. Mají například krátký dolet.
Není tedy divu, že se čínští konstruktéři pustili do vývoje bombardéru, který by měl patřit mezi světovou špičku. Inspirovali se u jediného dosud létajícího bombardéru typu stealth B-2 Spirit, který je ve výzbroji USA. Ten je takzvaným létajícím křídlem. Tento tvar spolu s použitými materiály stroji zaručuje, že je obtížně zachytitelný radary. I Čína se proto rozhodla pro koncept létajícího křídla. Pohánět by ho měly nové motory WS-10.
Nový stroj ponese i jaderné zbraně
Zprávy o konstrukci bombardéru H-20 se na veřejnosti objevily poprvé v roce 2016. V podstatě se o jeho specifikacích příliš neví. Předpokládá se, že by měl mít dolet 8 500 až 12 tisíc kilometrů, což by mu se schopností tankovat palivo za letu umožnilo zasahovat cíle po celém světě. Udává se, že stroj by měl nosnost minimálně 10 tun nákladu. Ten by mohly tvořit nejen bomby, ale i řízené nebo protilodní střely. Samozřejmě by letoun mohl nosit i jaderné zbraně.
Zda se bude jednat o první let H-20 však není na 100 % potvrzeno. Spekulace vycházejí z kusých informací, které čínský režim poskytuje. Původně měl bombardér vzlétnout již v roce 2020, ale to bylo nejspíše příliš ambiciózní datum. Nyní platí, že hranicí pro vzlet má být rok 2023, což se kryje právě se současnými oznámeními o významné události pro letectvo.
Pokud by Čína významně pokročila v konstrukci moderního bombardéru s prvky stealth a zařadila ho do výzbroje, znamenalo by to hrozbu především pro základny USA v oblasti Pacifiku. Nejčastěji se mluví o ostrově Guam nebo o Havaji. Tato místa by se ocitla nejen v dostřelu čínských raket, ale zároveň by je ohrožoval i útok obtížně zachytitelných bombardérů, což by ztížilo jejich obranu v případě napadení a komplikovalo operace Američanů v oblasti.
Kdy podle vás bude Čína mít bombardéry H-20 ve výzbroji?