Gripeny nebo F-35. Česká republika se musela rozhodnout mezi vyzkoušeným letadlem a nejmodernějším strojem

Letectvo moderních ozbrojených sil potřebuje nadzvukové víceúčelové letouny. Jejich nákupní cena je většinou velmi vysoká, ale pořizují se na řadu let.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Litvy / Creative Commons / GNU
                   

Česká republika má nejvyšší čas se rozhodnout, jaké si pro příští léta pořídí stíhací letouny. Pronájem letadel Jas-39C/D Gripen, kterých má 14, končí v roce 2027. Na stole jsou dva návrhy. Jedním je nabídka Švédska, aby si ČR zadarmo nechalo starší letouny, zaplatilo jejich modernizaci a přikoupilo novější Jas-39E/F. Druhou možností, kterou ale chce vláda, je pořídit si americké letouny páté generace F-35A. Ty jsou dražší, ale mnohem modernější.

Cena versus schopnosti

Rozhodování to není lehké. Svoji roli hraje určitě cena, ale i kvalita a schopnosti letadel. F-35A je letoun páté generace se schopností stealth. Je to nejmodernější letadlo dostupné na trhu a pořizuje si ho řada zemí NATO. Jas-39E/F je letadlo řazené mezi 4. a 5. generaci. Má řadu vylepšení a je dnes považováno za jedno z nejlepších. Je také levnější, stojí kolem 70 milion dolarů (1,770 mld. Kč), zatímco cena F-35 je minimálně 80 milionů dolarů (2,03 mld Kč). I provozní náklady jsou u švédského letadla nižší.

Nejnovější verze jednomístného Gripenu je 15,2 metru dlouhá a má rozpětí křídel 8,6 metru. Jeho prázdná hmotnost je 8 tun. Používá motor General Electric RM16, který je osazen i do F/A-18 Super Hornet. Dosahuje rychlosti Mach 2. Jeho bojový dosah je 1 500 kilometrů a vystoupá do výšky 16 kilometrů. Je vybaven radarem AESA ES-05 Raven. Má systém taktického datového spojení, infračervené vyhledávání a další vybavení.

iZdroj fotografie: Tim Laurence / Creative Commons / OGL

F-35A je také jednomístný a jeho délka dosahuje 15,7 metru a rozpětí křídel 11 metrů. Je těžší, váží téměř 13,3 tuny. Má jeden motor Pratt & Whitney F135, který mu udělí rychlost Mach 1,6. Bojový dosah je 1 239 kilometrů a dostup 15 kilometrů. Disponuje radarem typu AESA AN/APG-81, který je považovaný za nejlepší na světě. Má mnoho dalších vyspělých senzorů a možnosti pokročilého sdílení informací. Disponuje schopností stealth, je tedy obtížně zaměřitelný.

Silná výzbroj letadel

Gripen je vyzbrojen kanonem Mauser BK-27 ráže 27 milimetrů se 120 náboji. Má 10 hardpointů na nesení výzbroje o hmotnosti až 7,2 tuny. Vyzbrojen může být různými typy protiletadlových střel krátkého, středního a dlouhého dosahu včetně střely Meteor. Může nést až 7 naváděných pum GBU-12 Paveway II a další druhy bomb nebo protilodní střelu RBS-15F.

iZdroj fotografie: Isac Nóbrega / Creative Commons / CC BY

F-35 má kanon GAU-22/A ráže 22 milimetrů se zásobou 180 nábojů. Má čtyři vnitřní hardpointy pro nesení munice. Při jejich použití mu zůstává schopnost stealth. Pokud zbraně osadí na šest vnějších, tak již ne. Výzbroj může být až 8 200 kilogramů těžká. Může nést protiletadlové rakety běžně používané v NATO, přesně naváděné pumy, několik řízených střel na útoky proti pozemním cílům, protilodní střely nebo jadernou pumu B61.

Zásadní rozdíl, který není z technických parametrů tak znatelný, je schopnost F-35 sdílet informace a využívat jeho pokročilých systémů detekce a dalších. Letoun je navíc ve výzbroji mnoha států a další si ho pořizují. Počítá se s jeho modernizacemi a adaptacemi na nové zbraně až do roku 2070. Nejnovější Gripeny má jen Švédsko a Brazílie. Odborníci tvrdí, že kolem roku 2040 půjde o starší letoun, který se již nebude modernizovat. V případě jeho pořízení by v té době muselo letectvo začít hledat stroje nové.

Jakému letadlu by měla dát ČR přednost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články