V Česku se šíří nový počítačový virus: Umí číst soubory, přečte i hesla od bankovnictví

Českem se šíří nový virus, v počítači ho má teď každý 10. Čech. Krade peníze z bankovního účtu, dá se ale snadno rozpoznat. Základem je aktivní antivirová ochrana.

se šíří virus i Zdroj fotografie: Saud / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Českem se šíří nový virus, který dokáže napadnout každý počítač s operačním systémem Windows. Bezpečnostní analytici ho označují jako kód Delf.NBX. O Vánocích se dokonce jednalo o nejrozšířenější hrozbu našich počítačů a osobních dat. Všichni uživatelé Windowsu by proto měli posílit svou antivirovou ochranu, která šíření viru zamezí a ochrání jejich citlivá osobní data. V opačném případě mohou lehce přijít o přístup ke svému bankovnímu účtu a veškerým financím.

Českem se šíří nebezpečný virus

Delf.NBX není pro experty na kybernetickou bezpečnost žádná novinka. Tento nebezpečný kód se už v minulosti párkrát objevil, nikdy však v tak velkém rozsahu. Všechny analýzy doposud udávaly, že se tento virus šíří v méně jak jednom procentu případů. Ke konci listopadu loňského roku se však najednou vyšplhal až na podíl 20,77% ze všech zaznamenaných kybernetických útoků. Tak rychlý a náhlý nárůst výskytu je rozhodně podezřelý a pro bezpečnostní analytiky značně alarmující. Důrazně proto varují širší veřejnost uživatelů.

platební údaje
iZdroj fotografie: Kushan Dhananjaya Marasinghe / Creative Commons / CC BY-SA
Virus se do počítače dostane s e-mailovou přílohou.

Parazitické chování nového viru

Tento nebezpečný kód se chová jako parazit, který šíří virus do všech programů ve vašem počítači, ze kterých se následně stávají další přenašeči tohoto kódu. Napadený program přitom normálně funguje a běžný uživatel si žádného nebezpečí většinou nevšimne. Pokud nemá na svém počítači nainstalovanou dostatečnou antivirovou ochranu, může virus v jeho počítači žít i několik dní či týdnů. Mezitím může napáchat nenapravitelné škody, které daného uživatele přijdou nakonec poměrně draho.

cloudové úložiště

Až 60 % Čechů v ohrožení: Lidé s e-mailovou adresou u tohoto giganta mohou přijít o bankovní účet

Můžete ho dostat e-mailem

Experti udávají, že nejčastějším způsobem, jak se nebezpečný virus šíří, je pomocí infikovaných emailových příloh. Zároveň se může šířit i pomocí nezabezpečených USB disků, jak uvádí web Novinky.cz. Virus v napadeném zařízení následně zaznamenává veškerou aktivitu jeho uživatele. Ukládá si stisknutí každé klávesy nebo dokonce stahuje a šíří další druhy různých virů. Dohromady tak vytvoří nebezpečnou kombinaci, která může uživateli ukrást citlivá osobní data, včetně hesel k různým účtům. V krajním případě může ukrást i přístupové údaje do internetového bankovnictví, čímž získají kyberzločinci nekontrolovaný přístup k financím oběti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články