Jste klientem této oblíbené české banky? Jedno kliknutí a je po penězích. Tohle se na nás valí, je to ještě vážnější, než se zdá

Jedno kliknutí a je po penězích. Pokud vám někdy přijde tato SMS zpráva, raději na ni nikdy nereagujte, dopadne to špatně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních letech rapidně narůstá počet internetových podvodů, které nejsou namířeny pouze na zákazníky e-shopů nebo uživatele mobilních operátorů, ale dokonce i na banky, jak informovala Události247. Banka Moneta Money Bank například na konci minulého roku přišla o značné finanční prostředky kvůli podvodníkům, a tato nebezpečí bohužel pokračují. Podívejme se, na jaké klienty se tentokrát zaměřili internetoví podvodníci.

Jednu kliknutí a je po penězích

Nedávno zpravodajský web Novinky upozornil na propracované podvody, které se objevily v ČSOB. Podvodníci využívají kombinaci hlasového automatu, falešných SMS a dokonce i podvržených bezpečnostních expertů. Scénář začíná tím, že obdržíte hovor, a po zvednutí telefonu se ozve hlasový automat, který se vydává za zástupce vaší banky. Informuje vás o nutnosti aktualizace mobilní aplikace a vyzývá k stisknutí klávesy „jedna“. Následně uživatelé dostávají SMS zprávu, která je vede k instalaci nové verze aplikace. Tento textový podvod však směřuje k falešné webové stránce, připomínající bankovní portál. Tím se podvodníci snaží získat přístupové údaje k internetovému bankovnictví nebo platební kartě. Stačí pouze jedno kliknutí na tyto stránky a lidé mohou být bez svých financí.

iZdroj fotografie: Koefbac / Creative Commons / CC BY-SA

Ohrožení bankovního účtu

V nedávné době byli na pozoru také klienti Fio banky. Podle informací zveřejněných na webových stránkách banky obdrželi podvodné SMS zprávy, které v nich vytvářely dojem ohrožení bankovního účtu. Ve skutečnosti se však jednalo o trik, jehož cílem bylo získat od lidí citlivé informace. Banka na svém webu varuje před klikáním na odkaz ve zprávě, který může otevřít dveře pro podvodníky, kteří se snaží vyloupit peníze z účtu.

Společný cíl všech podvodů

I když může být postup, jakým podvodníci napadají klienty bank různý, jejich konečný cíl zůstává stejný – získat přístupové údaje k internetovému bankovnictví a ovládnout bankovní účty obětí. Pokud tedy máte účet u některé z uvedených bank, měli byste být obezřetní a pečlivě sledovat jakékoli podezřelé aktivity.

Jste klientem jedné ze zmíněných bank?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články