Celý život nabíjíte baterii u mobilního telefonu špatně. Správné nabíjení zajistí její dlouhou životnost

Pokud hledáte rady ohledně správného nabíjení, máme pro vás doporučení a tipy, pomocí kterých vytěžíte z baterií opravdu maximum.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Všichni uživatelé chytrých telefonů pátrají po tom, jak prodloužit životnost baterie. Je přitom zcela lhostejné, zda jde o nadšence do technologií, nebo jen běžné uživatele. Rychlé nabíjení udržuje naše přístroje plné energie každý den, jenže baterie už jsou v dnešních telefonech napevno. To nevyhnutelně vede k tomu, že časem tato klíčová součást mobilu zestárne a sejde a nebude možné ji jednoduše vyměnit jako u starších modelů.

Když si nekupujete nový každý rok

Pokud u jednoho telefonu zůstáváte déle než rok, nejspíš jste si všimli, že baterie už na tom není tak dobře jako při koupi. Po dvou letech už má hodně mobilů co dělat, aby na jedno nabití vystačily po celý den. A když vlastníte telefon tři roky, často už má problémy i se stabilitou systému. Baterie bohužel časem nevyhnutelně degraduje, existují ale postupy, jak její životnost maximalizovat. A nejde přitom o nic složitého.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z přetrvávajících mýtů je nutnost občasného plného vybití a následného nabití na maximum. Tohle platilo pro staré typy baterií, současné lithiové to jenom poškozuje. Moderním přístrojům nejlépe vyhovuje částečné průběžné dobíjení. Když je baterie blízko vybití, odebírá konstantní proud a má nižší napětí. To se při dobíjení zvyšuje a maximum má někde na 70 % kapacity, pak začne proud klesat, dokud není baterie plná.

Kouzlo nižšího napětí

Podstatné je, že provoz v nižším napětí je pro baterii pozitivum a prodlužuje dobu provozu, oddaluje tedy chvíli, kdy se projeví degradace. Ve zkratce to znamená, že pokud držíte stupeň nabití baterie mezi 30–80 %, funguje baterie v nižším napětí a je to pro ni nejpřijatelnější režim. Je tudíž ideální vyhnout se plnému vybití a nabíjení „od nuly do sta“. Místo toho každý den baterii trochu doplňte, aby se telefon stále pohyboval v potřebném rozmezí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z toho také plyne, že není vhodné nechat napájecí kabel připojený celou noc. Jakmile je baterie plně nabita, software telefonu nabíjení zastaví. Jenže pokud její stav klesne třeba jen o jedno procento, je dobíjení opět spuštěno. Pokud tedy máte telefon nebo tablet celou noc v zásuvce, bude neustále kmitat mezi plným nabitím a 99 % kapacity baterie. Jde tak nejspíš o nejhorší možný režim energetického rozložení, do jakého se může cokoli s lithiovou baterií dostat.

Zdroj: AndroidAuthority

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články