Některým Čechům letos hrozí pokuty za topení: Než začnete topit, raději si to dvakrát rozmyslete

Zima může přijít draho. Češi riskují drtivé pokuty, stačí nedodržet nová pravidla pro topení a průšvih je na světě. Máte poslední šanci se tomu vyhnout.

stokorunu se speciálním znakem i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Už od 1. září došlo k definitivnímu konci starého spotřebiče, který však stále vlastní na 150 tisíc českých domácností. Ano, řeč je o plynových kotlích první a druhé emisní třídy. V září letošního roku začal nekompromisně platit nový zákon o plynových kotlích, který tyto starší kousky zakazuje vlastnit a používat. Kdo neuposlechne, ten se dočká drtivé pokuty ve výši 50 tisíc korun.

Definitivní konec kotlům

Plynové kotle jsou stále hojně využívány k vytápění českých domácností. Pro mnoho lidí představují ekonomicky nejdostupnější možnost, jak svůj domov vytápět a ohřívat vodu. Plynové kotle, stejně jako všechny ostatní spotřebiče, však poměrně rychle stárnou, alespoň co se týče moderních ekologických požadavků.

vzácné mince
Máte doma tento spotřebič? Od 1. září začnou chodit kontroly. Za jeho vlastnění budou rozdávat pokutu 50 000 Kč
drtivé pokuty
iZdroj fotografie: Depositephotos
Pokud si nepořídíte nový kotel, zaplatíte vysoké pokuty.

Kotle první a druhé emisní třídy už jednoduše nesplňují přísné emisní normy, které na území České republiky a celé Evropy platí. Od 1. září 2024 tak musí všechny české domácnosti přejít na modernější verze plynových kotlů nebo kompletně změnit způsob vytápění, jinak zaplatí tučnou pokutu. Občané mohou starý spotřebič nahradit například biomasou, kamny, krby, tepelnými čerpadly nebo solárními kolektory.

Hrozí drtivé pokuty ve výši 50 tisíc korun

Pokud některé domácnosti starý spotřebič do určeného termínu nevymění, čeká je nepříjemné pořízení s úřady. Za používání kotlů první a druhé emisní třídy po 1. září 2024 následuje drtivá pokuta ve výši 50 tisíc korun, která bude úřady nekompromisně vymáhána. Úřady se přitom zaměří na domácnosti, se kterými nebude v tomhle ohledu rozumná řeč.

V prvním kole kontrol by revizoři měli domácnosti k výměně kotlů motivovat. Ve druhém kole by měli přihlížet k tomu, zda lidé pro výměnu kotle alespoň něco udělali. Bude se například brát ohled na žádosti o dotace nebo vystavené objednávky. Kdo však ani při třetí kontrole pro výměnu kotle nic nepodnikne, toho pokuta nemine.

emisní třída
Okamžitě vyměňte tento spotřebič, jinak riskujete pokutu 50 tisíc korun. Kontroly začínají už brzy
revoluční trik
iZdroj fotografie: ri / Creative Commons / CC BY-SA
Topení se vám může letos v zimě značně prodražit.

Ještě můžete získat dotaci

Pokud tedy nechcete platit tučnou pokutu, měli byste si pospíšit. V Česku je stále na 150 tisíc domácností, které staré kotle dále vlastní a používají a které čekají drtivé pokuty. Mnoho lidí přitom nechce o výměně ani slyšet nebo si ji nemohou finančně dovolit. V tomto ohledu však vychází česká vláda vstříc a nabízí na výměnu kotlů výhodné dotace. Dotace může pokrýt až 50 % nákladů na pořízení nového topného spotřebiče. Od září tak Ministerstvo životního prostředí nabízí dotaci s názvem Nová zelená úsporám Light, která se zaměřuje především na nejpotřebnější občany.

Jedná se především o důchodce a rodiny, které pobírají příspěvek na bydlení, kterým může dotace pokrýt dokonce až 95 % nákladů. Je však nutné o tuto dotaci zažádat co nejrychleji, protože peníze pomalu dochází. K zažádání o dotace tak máte poslední šanci. Lidé by také neměli příliš otálet s objednáním nového kotle, protože na výměnu budou kvůli vytížení poskytovatelů nějakou dobu čekat a topná sezóna je již za dveřmi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články