Když sledujete bouřku, jste svědky řádění obřího množství energie. Nyní si představte, jak seberete tuto ohromnou energii a použijete ji k napájení elektrických zařízení.
Představte si, že jako solární panely byste si na svůj dvorek mohli nainstalovat malý stroj, který by sklízel veškerou energii dopadajících blesků. Zpočátku se vám to může zdát otravné a hlučné, ale brzy budete skákat radostí pokaždé, když taková bouřka přijde. Stačí v podstatě jediný blesk a můžete svůj dům napájet po celý měsíc. To by byla šokující úspora vašeho účtu za elektřinu. O to zajímavější je představa takhle napájet celou planetu.
Jak pohánět energií celý svět?
Začátkem celého postupu by byly nainstalované kovové věže na místech, kde často řádí bouřky. Jedním takovým je jezero Maracaibo ve Venezuele. Toto jezero je nejelektričtějším místem na Zemi a během vrcholného období dešťů je možné každou minutu vidět průměrně 28 blesků. To zní jako ideální místo, kam takové monolitické věže dát.
Dalším vhodným místem by byla věž Santis ve švýcarských Alpách. Tato radiová vysílací věž je zasažena bleskem asi 100krát ročně a drží titul „bleskem nejzasaženější objekt na planetě“. Pokud by všech 100 blesků bylo shromážděno v Santis Tower, bylo by to 1–100 miliard voltů elektřiny každý rok.
Lidstvo opět jako hlavní zdroj
Zmíněná místa ale nejsou jediná, na která se nutně spoléhat. Do značné míry by záleželo na vás, průměrném člověku, abyste sklízeli blesky na elektřinu. Podobně jako solární panely by se majitelé domů rozhodli nainstalovat bleskové věže na své dvorky či střechy domů. Tím se výsledný zdroj energie rapidně navýší a dvě výše zmíněná místa s největším výskytem blesků už nebudou tolik potřeba.
Světové velmoci by na tom vydělaly
Země, kde blesky vznikají nejvíce, jako jsou např. Spojené státy, Indie a Kolumbie, by se staly centry sklizně blesků. Po použití této čisté energie k napájení svých vlastních zemí může sloužit zbylá energie k obchodování s jinými národy. To zní jako velice výhodný marketingový tah pro bouřkově bohaté země. Jediné, co jim zbývá, je sehnat takovou čistou a obnovitelnou energii.
Jak blesk vůbec vzniká?
Bouřkové mraky se skládají z milionů kapiček vody a ledu, které se srážejí. Během všech těchto srážek se elektrony uvolňují a shromažďují se na dně mraků. To vytváří záporný náboj ve spodní části mraku, zatímco horní mrak se nabije kladně. Oddělením záporných a kladných nábojů vzniká elektrické pole. Když toto elektrické pole zesílí dostatečně, okolní vzduch ionizuje a vytváří kladné a záporné ionty. Když záporné ionty najdou kladné ionty v předmětu na zemi, např. kombajnu, tak udeří. A v tomto scénáři se tato energie shromažďuje a ukládá pro použití.
Jak je lidstvo daleko ve vývoji takové technologie?
V roce 2007 Alternative Energy Holdings navrhla věž s uzemňovacími vodiči a kondenzátorem. Jejich pokusy získat energii z blesků bohužel selhaly. Projekt byl příliš nákladný a případný úspěch měl mnoho omezení. Samotné komponenty ve věžích jsou nepředvídatelné a mohou se pohybovat od 100 milionů voltů energie až do 1 miliardy. To by vyžadovalo speciálně navržený kolektor, který by vydržel tak široký rozsah, aniž by explodoval a způsobil požár.
I kdyby existoval způsob, jak úspěšně sklízet blesky a ukládat energii, tak by se jednalo o napájení jen 8 % amerických domácností. To je daleko od napájení celé planety. Stále se však jedná o čistou energii a mohla by být součástí celé skládačky obnovitelné energie. Jednou z dalších součástí skládačky je bohužel zatím neřešitelná otázka ovlivňování počasí, která je pro pokrok klíčová.